Vaiko ausų uždegimas / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, kad vaiko sloga nesibaigtų ausų uždegimu?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-11-01 09:15
Atslinkus šaltajam sezonui, natūralu, jog stebimas didesnis bendras visų žmonių sergamumas, padaugėja peršalimo ligų. Ypač joms imlūs yra vaikai, lankantys ugdymo įstaigas, kur yra visos sąlygos plisti bakterijoms ir virusams. Gydytoja otorinolaringologė Dalia Bučinskaitė atkreipia dėmesį, jog paprasta vaiko sloga ar kosulys neretai gali komplikuotis ūmiu ausų uždegimu – otitu. Ką tėvams verta žinoti, norint apsaugoti vaikus nuo šios ligos?
Gydytoja primena, jog oro lašeliniu keliu plinta visos kvėpavimo takų infekcijos, todėl į darželius bei mokyklas reikėtų leisti tik sveikus vaikus, mat vienas sloguojantis ar kosintis vaikas gali užkrėsti visą kolektyvą. Kitas infekcijų plitimo būdas yra kontaktinis – naudojantis indais, stalo įrankiais, žaislais. Todėl tėvams ir artimiesiems patariama nesinaudoti sergančio vaiko indais, nebaigti jo nesuvalgyto maisto ir pan. Beje, kiekvienas vaikas šeimoje turi turėti savo puodelį, lėkštę, šaukštelį ir kt.

Kaip atpažinti ausų uždegimą

Prasidėjus ausų uždegimui, vaikas tampa irzlus, naktį nemiega, nes jaučia aštrų skausmą ausies srityje, gali karščiuoti bei blogiau girdėti. Neretai vaikui gali pratrūkti ausies būgnelis, tuomet iš ausies išteka gelsvi pūliai ir skausmas sumažeja. Gydytoja pataria tėvams nepulti į paniką, o tiesiog skubiai kreiptis į vaikų otorinolaringologą.

Dažniau otitu serga vaikai iki dvejų metų. Taip, pasak šeimos medicinos centro „Idameda“ gydytojos otorinolaringologės D.Bučinskaitės, yra dėl anatominių savybių, mat mažų vaikų Eustachijaus vamzdis yra trumpesnis ir platesnis, todėl infekcija iš nosiaryklės greičiau patenka į vidurinę ausį. Dažniau serga ir tie vaikai, kurie turi silpnesnį imunitetą, genetinį paveldimumą bei padidintą alerginį foną.

Pagrindinės ausų uždegimo priežastys

Pagrindiniai ausų uždegimo sukėlėjai yra mikroorganizmai, iš viršutinių kvėpavimo takų (nosiaryklės) patekę į vidurinę ausį. Ausų uždegimą gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos, tačiau gerokai dažniau otitą sukelia streptokokai, auksinis stafilokokas, haemofilus infekcija bei kitos bakterijos.

„Staigų ausies uždegimą gali sukelti užsitęsusi pūlinga sloga – sinusitas, adenoiditas, angina, faringitas, laringitas, todėl labai svarbu iki galo išgydyti viršutinių kvėpavimo takų ligas ir tiksliai nustatyti, kokios kilmės yra sukėlėjas“, – sakė gydytoja otorinolaringologė.

Kadangi dažnėja streptokokinės ir stafilokokinės kilmės infekcijos, gydytoja rekomenduojama sergančiam vaikui atlikti antistreptolizinį (ASO) tyrimą iš kraujo ir pasėlį iš nosiaryklės. Šiuo metu, pasak gydytojos, jau atliekami greitieji PGR tyrimai (16 virusų ir 7 bakterijų), kurie leidžia daug greičiau nustatyti ligos sukėlėją.

„Pagal atliktą mikrobiologinį pasėlį galima parinkti tikslų antibiotiką, nes dažnai penicilininiai antibiotikai neveikia auksinio stafilokoko ir yra jam atsparūs. Jei pilnai neišgydysime viršutinių kvepavimo takų ligų ir neparinksime tikslaus antibiotiko – ausų uždegimai vaikui gali kartotis“, – paaiškino otorinolaringologė D.Bučinskaitė.

Ką daryti, vaikui suskaudus ausį, ir kada metas pas gydytoją?

Jei vaikas pasiskundė, jog jam skauda ausį (dar nemokantys kalbėti mažyliai gali tiesiog verkti ir laikyti rankas prie ausytės), bei pastebėjote aukščiau minėtus simptomus, būdingus otitui, pirmiausia patariama duoti skausmą mažinančių vaistų, t.y. mažiems vaikams tinka paracetamolio, ibuprofeno suspensijos, tinka dėti šildomuosius kompresus ant ausies.

Jokių lašų į ausį nepatariama lašinti be gydytojo leidimo. Jei po analgetikų vartojimo vaikui ausies skausmas nemažėja, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją skubos tvarka, kuris skirs gydymą arba išrašys siuntimą pas gydytoją otorinolaringologą. O jei vaiko būklė pablogėjo nakties metu, vykite į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

Patarimai, kaip stiprinti vaiko organizmą po ligos

  • Po persirgtos viršutinių kvėpavimo takų ligos ar ausų uždegimo būtina stiprinti vaiko imunitetą, pavyzdžiui, ežiuolės preparatais (jei vaikas nėra jiems alergiškas);
  • Šaltuoju metų laiku būtina duoti vaikui bendrą vitaminų/mineralų kompleksą (ypač vertingi yra vitaminai C ir D).
  • Būtina pasirūpinti vaiko sveikatai palankia mityba, praturtinta daržovėmis, vaisiais, skaidulomis ir kitomis vertingomis medžiagomis.
  • Į darželį ar mokyklą patariama vaiką leisti tik pilnai pasveikusį, riboti jo fizinį aktyvumą pirmosiomis dienomis po ligos.