Mažieji gydytojai; žaislų ligoninė
Mažieji gydytojai / Kauno klinikų nuotr.

Ką daryti, kad vaikas nebijotų gydytojų?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-02-01 09:14
„Kasdien darbe matome vaikų baimes ir ašaras, kai reikia atlikti procedūrą ar operaciją. Dažniausiai vaikai bijo, kai nežino, kas jų laukia, susiduria su nežinoma svetima aplinka, – sako dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos Vaikų chirurgijos skyriaus vadovė. – Vaikų edukacija – ypatingai svarbi, siekiant juos supažindinti su ligoninės erdvėmis ir kiek įmanoma labiau nuraminti kylančias jų baimes.“
Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikoje vienos popietės metu Kauno klinikų lopšelio-darželio auklėtiniai tapo gydytojais ir gydė pacientus – savo žaislus. „Žaislų ligoninėje“ vaikai su gydytojų pagalba aiškinosi paciento kelią – nuo patekimo į ligoninę iki išvykimo iš jos.

Vaikams, dalyvavusiems „Žaislų ligoninėje“, žaidimo būdu siekta sumažinti nerimą, susijusį su procedūromis, laukiančiomis jų ligoninėje, taip pat pristatyta gydytojų ir slaugytojų profesija.

Dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė pasakoja, kad idėja surengti „Žaislų ligoninę“ kilo iš kasdienio gydytojo darbo su vaikais ir asmeninės patirties.

„Vaikams labai svarbu ne teoriškai pasakoti, o rodyti pavyzdį, – sako dr. Virginija Levickienė, Kauno klinikų lopšelio-darželio vadovė. – Tokios iniciatyvos labai svarbios vaikų edukacijai. Šis renginys vaikams leido iš arčiau susipažinti su gydytojų darbu ir pamatyti, kokia tai įdomi profesija, leidžianti padėti žmonėms.“

Dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė (kairėje) ir dr. Erika Juškauskienė

Žaislų naudojimas – itin reikšmingas

„Žaislų ligoninės“ renginio metu vaikai supažindinti su ligoninės aplinka ir dažniausiai atliekamomis procedūromis. „Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad žaislų naudojimas vaikų slaugoje padeda pacientams lengviau priimti gyvenimo ar kūno pokyčius, susijusius su liga ar patirta trauma“, – sako dr. Erika Juškauskienė, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos slaugos vadovė.

„Žaislų ligoninė“ / Kauno klinikų nuotr.

Vaikai, tapę gydytojais, apsilankė apžiūros kabinete, tvarstomajame mokėsi tvarstyti, susipažino su darbu operacinėje.

„Mažaisiais gydytojais tapę vaikai turėjo specialiai pasiruošti ėjimui į operacinę, užsivilkti tam skirtą aprangą, taip pat jų laukė speciali „medicininė“ dokumentacija, kurią mažieji turėjo atsakingai užpildyti. Tokiu būdu siekiama, kuo tiksliau parodyti gydytojo darbo eigą, kad ateityje vaikas atsidūręs panašioje situacijoje, žinotų, ko galima tikėtis“, – apie „Žaislų ligoninės“ veiklas pasakoja dr. A. Lukošiūtė-Urbonienė.

Iš kur kyla vaiko baimės gydytojams?

Pasak psichologės Inetos Žukauskaitės, vaikui baimės įvairiems gydytojams (dar vadinama baltų chalatų baime) kyla dėl įvairiausių priežasčių, juk nepažistamas žmogus kėsinasi į jo asmeninę erdvę: „Vieni vaikai į savo erdvę įsileidžia svetimus žmonės greitai, kiti – lėčiau. Būtent tie, kurie yra intravertai, uždaresni, jiems sunku greitai „susidraugauti”. Tokiems vaikams svarbu matyti besišypsantį gydytojo veidą ir tolerantišką elgesį”, – paaiškino psichologė.

Pasak psichologės I.Žukauskaitės, vaikui svarbiausia jausti tėvų palaikymą, ramybę ir, priklausomai nuo amžiaus, paaiškinti, kas jo laukia. Jeigu tai yra mažas vaikas ir jeigu tai pirmas jo pasirodymas, pavyzdžiui, pas gydytoją odontologą, geriausia nekalbėti apie skausmą, patikras ir „kad viskas greit pasibaigs“ tam, kad nesuformuotume jam negatyvios patirties. Geriausiai tai suformuoti kaip įvykį, kurio metu vaikas pasidžiaugs, kad jo dantukai jau užaugo.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ligų gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.