Pilvo aortos echoskopija / Shutterstock nuotr.

Ką būtina žinoti apie echoskopijos tyrimą?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-10-05 09:57
Ultragarsinis tyrimas medicinoje, arba echoskopija – tai diagnostinis metodas, kurio metu naudojamos aukšto dažnio garso bangos organizmo struktūroms pavaizduoti. Kokiais atvejais šis tyrimas nepakeičiamas ir ką būtina žinoti, norint jam tinkamai pasiruošti, portalui manodaktaras.lt pasakoja „Konstitucijos klinikos“ gydytojas echoskopuotojas Igor Fomčenko.

Ultragarsinis tyrimas padeda diagnozuoti daugelį ligų

Vidaus organų audiniai turi skirtingą tankį, todėl atsispindėjusios garso bangos paverčiamos skirtingo intensyvumo pilkosios skalės vaizdais, kurie matomi ekrane.

„Kalbant apie pilvo organų echoskopiją, geriausiai pavaizduojami parenchiminiai organai, tai yra kasa, kepenys, inkstai, blužnis ir užpildyti skysčiais organai – tulžies pūslė ir šlapimo pūslė. Ultragarsu vertinant šiuos organus, galima spręsti apie jų struktūros pakitimus, patologinių darinių atsiradimą, tam tikrų organų uždegimo požymius. Yra aibė būklių, kurios gali būti diagnozuotos ultragarsinio tyrimo metu“, – sakė gydytojas echoskopuotojas.

Gydytojas echoskopuotojas Igor Fomčenko

Vertinant kasą, pasak gydytojo, gali būti matomi uždegiminiai pakitimai, kaip ūminis ar lėtinis kasos uždegimas (pankreatitas), kasos latako akmenligė, gerybiniai ar piktybiniai dariniai. Pakitimai kepenų struktūroje gali padėti diagnozuoti kepenų suriebėjimą (steatozę), cirozę, gerybinius ar piktybinius darinius, taip pat gali būti įvertinta tulžies latakų būklė, t.y., ar nėra tulžies nutekėjimo sutrikimų, latakų uždegimo požymių ar darinių, latakų akmenligės.

Gydytojas echoskopuotojas I.Fomčenko teigė, jog diagnozuojant tulžies pūslės akmenligę ar uždegimą (cholecistitą), taip pat dažniausiai pasitelkiamas ultragarsinis ištyrimas.

„Inkstai gali būti vertinami dėl uždegiminių pakitimų, pūlinių (abscesų), akmenligės, gerybinių ir piktybinių darinių, šlapimo nutekėjimo sutrikimų. Ultragarso metu įvertinamas blužnies dydis ir struktūra, vertinama ar nėra papildomų darinių. Ūminių potrauminių būklių metu ultragarsu galima įvertinti, ar nėra vidaus organų plyšimo ar kraujavimo į pilvo ertmę, – pasakojo specialistas. – Taip pat galima įvertinti stambiųjų pilvo kraujagyslių būklę dėl išsiplėtimo (aneurizmos) ar aterosklerozinių pakitimų“.

Tuščiaviduriai organai, tokie kaip skrandis ar žarnynas, anot gydytojo, yra sunkiau vizualizuojami, mat juose yra dujų, kurie nepraleidžia ultragarso, tačiau yra tam tikrų būklių, kurias irgi galima diagnozuoti echoskopiškai (pvz. skrandžio sienelės dariniai, skrandžio turinio sąstovis (gastrostazė), žarnų nepraeinamumas, divertikulitas, apendicitas, žarnų dariniai).

Pilvo ultragarsinis tyrimas dažnai paskiriamas pacientams, besiskundžiantiems virškinimo organų sistemos veiklos sutrikimais: pilvo skausmu, pūtimu, pykinimu, viduriavimu.

Taip pat echoskopija gali būti naudinga, ieškant infekcijos židinių pilvo organuose ar antrinių kitų ligų požymių. Gydytojas echoskopuotojas patikino, jog tyrimas yra vienodai saugus vaikams ir suaugusiems, nereikalaujantis sudėtingo specialaus pasiruošimo.

Kuo ultragarsinis tyrimas skiriasi nuo kitų?

Kadangi echoskopijos metu naudojamos aukšto dažnio garso bangos, o ne rentgeno spinduliai, kaip kompiuterinėje tomografijoje, pasak echoskopuotojo I.Fomčenko, ultragarsinis ištyrimas yra saugus jonizuojančios spinduliuotės atžvilgiu.

Taip pat šis tyrimas atliekamas realiuoju laiku, vaizdai yra dinaminiai, o ne statiniai, kaip kompiuterinės tomografijos (KT) ar magnetinio rezonanso tyrimo (MRT) metu.

„Ultragarsinis ištyrimas nereikalauja specialaus pasiruošimo, rutiniškai neleidžiamos intraveninės rentgenokontrastinės medžiagos, dažnai naudojamos KT ar MRT metu. Tačiau ultragarsinis ištyrimas negali būti prilyginamas KT ar MRT – tam tikrais atvejais, atlikus echoskopiją, diagnozės patikslinimui skiriami KT ar MRT tyrimai“, – paaiškino specialistas ir pridūrė, jog ultragarso skvarba audiniuose mažėja, priklausomai nuo tiriamosios vietos gylio, todėl kuo tiriamojo kūno sudėjimas stambesnis, tuo vaizdo kokybė prastesnė.

Ką būtina žinoti prieš echoskopinį ištyrimą?

Ultragarsinis tyrimas atliekamas specialia medicinine įranga – echoskopu, kurio pagrindines dalis sudaro ultragarsinis daviklis, procesorius ir monitorius, kuriame matomi vidaus organų vaizdai.

Norint pagerinti echoskopijos vaizdo kokybę, echoskopuotojas I.Fomčenko pacientams rekomenduoja nevalgyti bent 6–8 val. prieš tyrimą, nes pavalgius prasideda virškinimo mechanizmas: „Jo metu žarnyne padaugėja dujų, o per orą ar dujas ultragarso bangos nesklinda, todėl kenčia vaizdo kokybė, sunku apžiūrėti kai kuriuos organus. Taip pat pavalgius susitraukia tulžies pūslė, dėl to jos spindžio ir sienelių vertinimas tampa sudėtingas, o kartais – ir neįmanomas“.