Pėdos nykščio deformacija

Iššokęs pėdos kauliukas: kada būtina operacija?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-10 10:08
Jei dažnai mėgstate avėti smailianosius aukštakulnius, papuolate į rizikos grupę, turinčią problemų su išsišokusiu pėdos kauliuku. Jis dažniausiai nekelia problemų tol, kol nepradeda varginti skausmas arba nebegalite rasti tinkamos avalynės. Kaip to išvengti ir koks gydymas tinkamiausias, manodaktaras.lt kalbasi su gydytoju ortopedu-traumatologu Andriumi Vaitiekumi.

Kokios išsišokusio pėdos kauliuko priežastys? 

Remiantis statistika, iki 25 proc. visų suaugusiųjų turi didesnio ar mažesnio laipsnio išsišokusį pėdos nykščio kauliuką (lot. Hallux Valgus). Amžėjant besiskundžiančiųjų šia pėdos deformacija dar padaugėja ir gali siekti net iki 50–60 procentų.

Nors su šia problema susiduria ir vyrai, tačiau dažniausiai šia pėdos deformacija skundžiasi moterys. Tam įtakos turi paveldimumas, aukštakulniai ar smailianosiai bateliai.

Kaip sau padėti, jei pėdos kauliuko išsišokimas trukdo pasirinkti avalynę?

  • Reikėtų  rinktis patogią, stabilią, ne per siaurą, su suformuotais pėdų išilginiais ir skersiniais skliautais avalynę.
  • Labai svarbi pėdų mankšta, specialūs pratimai, stiprinantys pėdos raiščius, pėdos nykštį pritraukiančius ir atitraukiančius raumenis.
  • Pagelbėti gali ir tinkami ortopediniai įdėklai į batus, pakeliantys išilginį ir skersinį pėdų skliautus, geriausiai – individualūs.
  • Padėti gali pirmo ir antro piršto silikoniniai skyrikliai (vidutinio dydžio) bei specialūs įtvarai.

Išvardintos priemonės deformacijos nepašalins, tačiau išsišokęs kauliukas nedidės, sumažės skausmas.

Gydytojas ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus

Gydytojas ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus

Kada kreiptis į ortopedą-traumatologą ir kokiais atvejais prireikia operacijos? 

Pats išsišokęs kauliukas nėra problema iki tol, kol nepradeda kankinti skausmas. Dažniausiai pacientai kreipiasi pastebėję nykščio deformaciją, dažniausiai tai – jaunos moterys, kurioms trukdo estetinis pėdos vaizdas ir sunkumas pasirenkant avalynę.

Operacinį gydymą rekomenduoju, jei aukščiau išvardintos priemonės neefektyvios, deformacija progresuoja, stiprėja skausmas, vargina skausmingos nuospaudos ir uždegimai nykščio srityje, yra didelė deformacija. Pageidaujama estetinė korekcija neturėtų būti indikacija operaciniam gydymui.

Kiek trunka pooperacinis laikotarpis? Ar pėdos kauliukas po kurio laiko „nesugrįžta“ į pradinę būseną?

Po operacijos šešias savaites pacientai vaikšto su specialiu batu, nemindami ant nykščio, vėliau galima minti. Po išsišokusio kauliuko korekcinės operacijos svarbi laiku atlikta nykščio-padikaulio sąnario mankšta, šio sąnario judesių amplitudės atstatymas.

Nykščio-padikaulio sąnario mankšta pradedama jau 3–4 dieną po operacijos. Dažnai pacientai skundžiasi, kad mankštinti negali, nes jaučia didelį skausmą, tačiau mankšta yra ypač svarbi, todėl, deja, bet mankštinti reikia ir per skausmą.

Jei operuojama dėl užsitęsusio skausmo, taikoma tinkama operacinė technika ir pacientas laiku ir tinkamai atlieka mankštas, galima tikėtis tikrai gerų kauliuko korekcinės operacijos rezultatų.

Pakartotinos operacijos rizika maža – apie 3–5 proc., operacijos komplikacijų, tokių kaip infekcija, nesugijimas, rizika didesnė sergantiems cukriniu diabetu, rūkantiems.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją ortopedą-traumatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.