Menstruacijų spazmai; skausmingos mėnesinės / Shutterstock nuotr.

Gydytoja – apie mėnesinių skausmą: kas jį lemia ir kaip greičiau numalšinti

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-08-10 10:09
Skausmas, atsirandantis menstruacijų metu, – vienas dažniausių vaisingo amžiaus moterų sveikatos sutrikimų. Skirtingų autorių duomenimis, skausmingos mėnesinės, vadinamos dismenorėja, vargina nuo 45 iki 95 proc. menstruojančių moterų. Iš kur kyla šis skausmas, kokiomis priemonėmis jį geriausia malšinti ir kada būtina gydytojo konsultacija – portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoja akušere-ginekologe, genetike Sandra Tumėne.
Mėnesinių skausmas gali būti toks intensyvus, jog neretai, pasak gydytojos, moterys net paprašo nedarbingumo pažymos. Dažnai pilvo ar nugaros skausmą lydi bendras silpnumas, mieguistumas, pykinimas ir vėmimas, galvos skausmas, viduriavimas, apetito netekimas. Esant tokiai būklei, sunku ne tik įsitraukti į profesinę veiklą, bet ir atlikti kasdienius darbus. Sunkios formos dismenorėją patiria apie 15–20 proc. šia liga sergančių moterų.

Išskiriama pirminė ir antrinė dismenorėja. „Pirminė reiškia, jog skausmas nėra siejamas su makroskopine dubens patologija. Ji paprastai diagnozuojama per pirmus trejus metus, bet ne ankščiau negu 6 mėnesiai nuo pirmųjų mėnesinių, – pasakojo akušerė-ginekologė S.Tumėnė. – Antrinę dismenorėją sukelia dubens anatominiai pokyčiai ar makroskopinės lyties organų ligos, pvz. gimdos miomos; polipai; lėtinė dubens uždegiminė liga; endometriozė, kuri itin dažnai sąlygoja skausmą menstruacijų metu“.

Gydytoja akušerė-ginekologė, genetikė Sandra Tumėnė

Kada kreiptis į gydytoją

Esant skausmingoms mėnesinėms, rekomenduojama ilgai nedelsti ir apsilankyti pas savo gydytoją ginekologą, kad būtų paneigtos ar išgydytos galimos priežastys, galinčios daryti įtaką šiam skausmui. 

Tačiau, kaip pastebi S.Tumėnė, neretai moterys neskuba kreiptis, nors skausmas yra gana intensyvus: „Jos tikina, jog ši bėda buvo ir jos mamai ar močiutei, tad, jų manymu, tai yra normalu. Jos mano, jog mėnesinių skausmas yra paveldimas, vadinasi, neišvengiamas, tad bando gydytis liaudiškai metodais. Tačiau tai klaidingas požiūris. Žinoma, kad dismenorėjai šeiminis aspektas yra labai svarbus, bet dauguma ginekologinių ligų taip pat gali būti paveldimos. Galbūt mama ar močiutė turėjo ginekologinių problemų, kurios nebuvo diagnozuotos ir tinkamai gydytos, dėl to tas skausmas tęsėsi ne vienerius metus. Taigi, gali būti, jog skausmigos mėnesinės yra rimtesnės ginekologinės problemos pasekmė“.

Tad jaučiant intensyvų skausmą menstruacijų metu, patariama kreiptis į savo gydytoją ginekologą pirminei apžiūrai ir, jei bus atmestos kitos ginekologinės priežastys, pirminės dismenorėjos gydymui bus parinkti tinkami gydymo būdai.

Kas sukelia skausmingas mėnesines

Kaip teigė akušerė-ginekologė S.Tumėnė, pirminė dismenorėja atsirada dėl prostaglandinų F2alfa išsiskyrimo sekreciniame endometriume, kurį stimuliuoja moters lytiniai hormonai.

Mėnesinių metu gimdą plečia besikaupiantis kraujas, ji spazmuoja iki dešimt kartų per valandą, gimdos kaklelis keičia savo padėtį, šiek tiek atsiveria, todėl, natūralu, jog tai sukelia diskomfortą ir skausmą. Skausmo stiprumas priklauso nuo į organizmą išsiskyrusių prostaglandinų kiekio, moters skausmo slenksčio bei gimdos ir gimdos kaklelio anatominių specifikacijų.

Mokslinės publikcijos nurodo, jog neretai moterys per skausmingas mėnesines miega mažiau nei šešias valandas, o tai kenkia jos bendrai sveikatai (kai trūksta miego, kyla nerimas, irzlumas, depresija, netenkama apetito), todėl dismenorėjos skausmą būtina malšinti.

„Istoriškai sunki dismenorėja jau senaisiais laikais buvo siejama su lyties organais ir tokioms moterims buvo rekomenduota šalinti gimdą, nes kiti gydymo metodai buvo neveiksmingi. Ir saugiai mėnesinių skausmą pradėta valdyti tik atradus hormoninę kontrecepciją. Tuomet mokslas suvokė, kad šis skausmas yra susijęs su moters vaisingumu ir hormonais, nes kontraceptikais sustabdžius ovuliaciją – dingdavo skausmas, bet mėnesinės išlikdavo“, – pasakojo gydytoja ginekologė-akušerė.

Kaip sumažinti mėnesinių skausmą

Yra keletas mediciniškai pagrįstų gydymo būdų, kurie padeda numalšinti skausmą menstruacijų metu:

  • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)

Šiai grupei priklauso ibuprofenas, diclofenakas, naproksenas ir kt. Pasak gydytojos, prieš pasirenkant tinkamą vaistą, labai svarbu atsižvelgti į tai, kokia jo veikimo trukmė, tinkamiausia dozė, vertinant moters svorį, naudojimo būdas, šalutiniai poveikiai ir sąveika su kitais vaistais. Patariama rinktis kuo ilgesnio veikimo vaistus, geriau naudojamus per burną, nei leidžiamus.

„Neretai moterims skauda tris paras, net ir nakties metu, todėl ilgo veikimo vaistai padės išvengti prabudinėjimo miego metu. Ir svarbu išgerti tinkamą paros dozę, nes kartais moterys sako, jog geria, bet skausmas nemažėja, pvz., populiaru skausmą malšinti Ibuprofenu, tačiau 200 mg dozė yra per silpna, tad skausmo piko metu rekomenduojama suvartoti 400–600 mg stiprumo tabletę (50+ kg svorio moteriai). Naproksenas (550 mg) yra receptinis vaistas, kuris, kaip įrodė ne viena medicininė studija, yra geriausiai, ilgiausiai ir saugiausiai mėnesinių skausmą malšinantis vaistas. Beje, labai svarbu visus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo vartoti su maistu arba po valgio“, – patarė gydytoja genetikė ir atkreipė dėmesį, jog šios grupės vaistai gali turėti tam tikrą šalutinį poveikį kaip ir bet kurie kiti priešuždegiminiai (aspirinas, paracetamolis ir kt.): galimas pykinimas, nedideli virškinimo sutrikimai, viduriavimas, silpnumas ir pan.

Remiantis medicinos apžvalgomis, mėnesinių skausmui malšinti nelabai tinkami yra sudėtiniai vaistai (pvz. turintys ir paracetamolio, ir kofeino ar kodeino), nes ne visos sudėtinės dalys yra naudingos. Todėl gydytoja pataria geriau pasirinkti vieną cheminę medžiagą turintį preparatą.

  • Hormoninė kontracepcija

Kai kurioms moterims (1 iš 25), pasak gydytojos ginekologės-akušerės S.Tumėnės,
vaistai nuo skausmo nėra veiksmingi – tai susiję su moters genetika. Farmakogenetikos (mokslas, nagrinėjantis genų atsaką į tam tikrus vaistus) atstovai teigia, jog tokios moterys turi įgimtą atsparumą tam tikriems nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo. Tokiu atveju dismenorėjos skausmas gydomas mono/sudėtiniais kontraceptiniais vaistais, kurių veikimo metu ovuliacija nevyksta, tuo pačiu dingsta ir mėnesinių skausmas.

  • Kiti mėnesinių skausmo mažinimo metodai, kurie gali turėti teigiamą poveikį, tačiau nėturi aukšto rekomendacijų lygmens mokslinėje literatūroje:
  1. Sportas arba bet koks fizinis aktyvumas (30-50 min.) tris kartus per savaitę;
  2. Šiluma arba šildyklė ant pilvo apačios;
  3. Tam tikrų geriamų žolelių mišiniai (vartoti atsargiai);
  4. Sveika, subalansuota mityba.

O štai akupunktūra ir akupresūra, stuburo manipuliacijos, magnio, B grupės vitaminų, nakvišų aliejaus papildų vartojimas, joga, poilsis neturi moksliškai pagrįstų įrodymų dismenorėjos gydyme.