Ginekologė – apie profilaktines patikras: moterys klausia savęs, kodėl neatėjo anksčiau
Profilaktiškai dažniau tikrinasi 25-40 metų moterys
„Affidea“ klinikos gydytoja akušerė ginekologė Akvilė Vilkaitienė sako, kad profilaktiškai dažniau tikrinasi 25-40 metų moterys. „Tokio amžiaus moterys pradeda gauti pranešimus dėl gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos, jas dažniau nukreipia šeimos gydytojai. Jos labiau linkusios rūpintis savo sveikata, o paauglės ar vyresnio amžiaus moterys laukia iki paskutinės minutės“, – sako akušerė ginekologė A.Vilkaitienė.
Pasak ginekologės, net ir neturėdamos skundų, bet kokio amžiaus moterys pas ginekologą turėtų profilaktiškai apsilankyti kartą metuose. „Jeigu moteris yra pradėjusi lytinį gyvenimą, reikėtų neatidėlioti pirmojo vizito pas ginekologą, net ir nesant skundų. Neturėjusios lytinių santykių, turėtų apsilankyti 18-20 metų. Būna tokių atvejų, kai moteris pas ginekologą pirmą kartą pasirodo ir virš 40-ies. Norėtųsi, kad moterys būtų atsakingesnės savo sveikatos atžvilgiu ir labiau rūpintųsi savimi. Pasitikrinti pas ginekologą turėtų būti toks įprotis kaip ir kartą metuose lankytis pas odontologą“ – sako gydytoja A.Vilkaitienė.
Pasak ginekologės, moterys klaidingai mano, kad prasidedant menopauzei nebereikia tikrintis pas ginekologą: „Premenopauziniame amžiuje nuo 45 metų vis tiek svarbu lankytis, nepaisant to, kad nėra mėnesinių ar kažkokių simptomų. Bet tokio amžiaus moterims yra kitų ligų – kiaušidžių, gimdos kūno, krūtų vėžio – rizika. Profilaktinių vizitų metu atliekamas makšties tepinėlio tyrimas dėl makšties sausumo ar dažnesnių uždegimų, pasikeitus hormonų balansui moters organizme“, – sako „Affidea“ klinikos ginekologė A.Vilkaitienė.

„Affidea“ klinikos gydytoja akušerė ginekologė Akvilė Vilkaitienė.
Kaip atrodo ginekologo patikra
Profilaktinei patikrai pas ginekologą rekomenduojama atvykti po mėnesinių, svarbu žinoti paskutinių mėnesinių datą. Ginekologas klausia apie ligas, mėnesinių ciklą, alergijas, buvusias operacijas.
„Po to – apžiūra ant ginekologinės kėdės, apžiūrima išoriniai lytiniai organai. Jei moteris turėjusi lytinių santykių, naudojami skėtikliai, apžiūrima makštis. Jei priklauso pagal amžiaus grupę, paimamas gimdos kaklelio tepinėlis tyrimui dėl ikivėžinių, vėžinių pakitimų“, – sako ginekologė A.Vilkaitienė.
Pasak gydytojos, moteris gali neturėti jokių nusiskundimų arba jie gali būti labai nežymūs, bet apžiūros metu ginekologas gali įžvelgti tam tikras problemas: „Mergina nesiskundžia, bet apžiūros metu matome, kad išskyros pakitusios, tuomet pagal situaciją galima skirti papildomus tyrimus – tepinėlio, šlapimo, kraujo tyrimus“, – sako ginekologė.
Profilaktinės patikros metu gali būti atliekama ir echoskopija, net jei moteris neturi skundų. „Echoskopija nėra privalomas tyrimas, jei nėra pilvo skausmų, žymesnių nusiskundimų, bet dažniausiai vis tiek darome visoms. Ypač, jei moteris pasako, kad pastaruoju metu pagausėjo mėnesinės, nors ir, tarkime, netrukdo gyventi. Echoskopijos tyrimas vykdomas dėl polipų, miomų, cistinių darinių“, – sako „Affidea“ klinikos akušerė ginekologė A.Vilkaitienė.
Gimdos kaklelio pakitimai – be simptomų
Ginekologė A.Vilkaitienė sako, kad labai svarbi ginekologinių profilaktinių patikrų dalis – tyrimas dėl gimdos kaklelio pakitimų. Pagal Lietuvoje vykdomą gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą, moterys nuo 25 iki 59 metų kviečiamos kartą per trejus metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.
Pasak ginekologės A.Vilkaitienės, gimdos kaklelio vėžys iš pradžių vystosi be simptomų: „Ypatingai ikivėžinės stadijos – dažniausiai moterys nejaučia visiškai jokių simptomų. Labai retai vėžinį procesą gali rodyti kraujas po lytinių santykių, pilvo apatinės dalies skausmas, bet dažnai moterys ir šių simptomų nesureikšmina. Gimdos kaklelio tyrimas svarbus tuo, kad ieškome bėdų dar iki joms pasireiškiant. Nes pasirodžius tam tikriems simptomams, dažniausiai tai – jau nebe ikivėžinės stadijos, o rimtos ligos apraiškos“, – sako „Affidea“ klinikos gydytoja A.Vilkaitienė.
Ginekologė pasakoja, kad profilaktinio tyrimo metu aptikus gimdos kaklelio pokyčius, moterys gailisi, kad neatėjo pasitikrinti anksčiau: „Dažniausiai klausia savęs, kodėl nesugalvojo ateiti anksčiau arba sako, kaip gerai, kad laiku spėjo ateiti prieš išsivystant vėžiui“, – sako A.Vilkaitienė.
Radus gimdos kaklelio ikivėžinių ar vėžinių pokyčių ir pritaikius gydymą, moterys kurį laiką turi reguliariai tikrintis, ar vėžinis procesas neatsinaujino: „Yra ir teigiamų emocijų. Moterys, kurios tikrinasi kasmet, labai džiaugiasi, kai paskambinu pranešti gero atsakymo. Kiekvieną atsakymą, kad gimdos kaklelio tyrimas geras, moterys priima kaip didžiausią šventę ir laukia tos dienos labiau nei gimtadienio“, – pasakoja „Affidea“ klinikos akušerė ginekologė A.Vilkaitienė.