Erekcijos sutrikimas; erekcijos disfunkcija / Shutterstock nuotr.

Erekcijos sutrikimai: kada tai laikoma liga?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-01-25 09:12
Erekcijos sutrikimai pastaruosius dešimtmečius, specialistų teigimu, vargina ne tik vyresnio, bet ir jauno bei vidutinio amžiaus asmenis. Šis vyrų sveikatos sutrikimas pasaulyje vis dažniau imamas priskirti „civilizacijos ligoms“, nes, kaip manoma, jo atsiradimui nemažą įtaką daro netinkamas gyvenimo būdas, stresas, sumažėjęs fizinis aktyvumas ir kt.
Erekcijos sutrikimai – tai tokia būklė, kai vyrui sunku išlaikyti standžią varpą viso lytinio akto metu (erekcija yra per silpna arba jos visai nėra). Pasak gydytojo urologo Vitalijaus Usovo, jei erekcija sutrinka retkarčiais, ypač dėl patiriamo streso ar nuovargio, tokie sutrikimai neturėtų būti traktuojami kaip liga, tačiau, jei erekcijos disfunkcija yra nuolatinė, patariama nedelsti ir kreiptis į specialistą.

Gydytojas urologas Vitalijus Usovas

Erekcijos sutrikimų priežastys

„Erekcija yra išties sudėtingas mechanizmas, nes jame dalyvauja daugybė sistemų, pvz. kraujagyslinė, hormoninė, neurologinė, psichologinė sistema. Jei kurioje nors iš jų įvyksta sutrikimas, nukenčia ir erekcijos procesas“, – paaiškino gydytojas.

Tarp jaunų ir vidutinio amžiaus pacientų (iki 50 metų) erekcijos sutrikimai dažniausiai yra protarpiniai, atsirandantys dėl:

 • psichologinių sutrikimų,
 • nuolat patiriamo streso,
 • pervargimo,
 • „perdegimo“ darbe, veiklose
 • netinkamo gyvenimo būdo (per mažai judėjimo, nuolatinis sėdimas dabas ir pan.)
 • tam tikrų vaistų vartojimo (pvz. antihipertenziniai vaistai, raminamieji).

Tarp vyresnio amžiaus pacientų (50+), kaip pastebi urologas, daugiau dominuoja kraujagyslinės priežastys (pvz. dėl aterosklerozės) ar kt. Vienas iš pirmųjų erekcijos sutrikimo požymių – rytinių erekcijų nebuvimas.

„Jei erekcijos sutrikimai yra pavieniai, labiau pasireiškiantys kaip organizmo atsakas į stresą, tai nėra laikoma liga. Tarp jaunų vyrų yra labai svarbus psichologinis aspektas. Kiekviena nesėkmė lovoje pakloja pamatus kitai nesėkmei. Psichologinės priežastys itin svarbios jauname amžiuje“, – sakė gydytojas urologas V. Usovas.

Vis dar gėdijasi kreiptis

Mūsų šalyje nemažai vyrų, pasak specialisto, vis dar gėdijasi laiku kreiptis dėl įvairių urologinių ligų, įskaitant ir erekcinę disfunkciją: „Ar dėl to kaltas mūsų mentalitetas, ar tam tikras problemos stigmatizavimas, apie kurią lietuvaičiams nedrąsu kalbėti, nėra aišku. Tačiau situacija pamažu keičiasi į gerąją pusę. Būna, kad vyrai ateina pasikonsultuoti visai kitu klausimu ir tarsi tarp kitko pokalbio pabaigoje užsimena apie sutrikusią erekciją. Kartais vyrus paskatina ateiti ir antrosios pusės. Bet kuriuo atveju džiugina, kad vyrai išdrįsta konsultuotis“.

Erekcijos sutrikimų paplitimas tarp 40–70 metų vyrų siekia net 50 proc.

 • lengvo laipsnio sutrikimas nustatomas 17,2 proc. vyrų,
 • vidutinio sunkumo – 26,2 proc.,
 • sunkus – 9,6 proc.

Sulig amžiumi sutrikimų dažnis auga. Kaip sakė urologas V. Usovas, viskas priklauso nuo paciento požiūrio į problemą. Vieni vidutinio amžiaus vyrai, susiduriantys su šia sveikatos bėda, linkę to nesureikšminti, kiti gi net ir sulaukę 70–80 metų ateina konsultuotis, kad pagerintų lytinę funkciją.

Erekcijų sutrikimų diagnostika ir gydymas

Svarbiausia diagnostikos priemonė, anot gydytojo, yra pokalbis su pacientu: kaip dažnai erekcijos sutrikimai pasireiškia, su kuo tai gali būti susiję, pvz. ar galėjo iššaukti stresinė situacija, vartojami vaistai, patirtos traumos ir pan.

Jaunesnio amžiaus vyrams atliekami hormonų tyrimai, jei įtariamas vyriškų lytinių hormonų (testosterono, prolaktino) disbalansas. Rečiau atliekama varpos kraujagyslių echoskopija ir matuojamas kraujo tėkmės greitis.

„Pagal tai, kokia yra problemos priežastis, skiriamas ir gydymas. Jei yra susilpnėjusi lytinių hormonų veikla, pacientui gali būti skiriama pakaitinė hormonų terapija. Jei aptinkamos kraujagyslinės anomalijos, gali būti atliekama rekonstrukcinė operacija (pasitaiko labai retai). Jei tai psichologinės erekcijos sutrikimų priežastys, pacientas siunčiamas pas psichoterapeutą. O šiaip erekcijos sutrikimų gydymo principas yra labai paprastas – juos reikia gydyti sukeliant erekciją“, – pabrėžė urologas.

Jei varpa ilgai nepatiria kokybiškos erekcijos, anot gydytojo, jos mechanizmas pradeda atrofuotis, t.y. varpos akytkūniai pradeda peraugti jungiamuoju audiniu. Tokiu būdu ji ima trumpėti ir visas mechanizmas sutrinka.

Mitai apie vaistus erekcijai gerinti

Gydytojas urologas V. Usovas sakė, jog vis dar sklando keli mitai, susiję su erekciniais sutrikimais, pavyzdžiui, manoma, jog pradėjus vartoti erekciją gerinančius vaistus, tampi nuo jų priklausomas: „Tikrai klaidinga taip manyti, nes vaistai, gerinantys erekciją, nesukelia fizinės priklausomybės. Labai retais atvejais itin jautrūs žmonės gali jausti psichologionę priklausomybę vaistams“.

Dar vienas mitas – gydymas vaistais yra visam gyvenimui. Vaistai, kaip teigė gydytojas, padeda „reabilituoti“ varpą, tai pagrindinis erekcinių sutrikimų gydymo metodas. Gali būti, jog praėjus sunkiam periodu, stresui, psichologinėms traumoms, erekcija sugrįš ir be vaistų.

Urologas V. Usovas patikino, jog vaistai, skirti gydyti erekcijos sutrikimus, yra saugūs ir kokybiški. Jie nepatartini tik tais atvejais, jei pacientas serga pažengusiu kvėpavimo ar širdies nepakankamumu bei kitomis sunkiomis lėtinėmis ligomis.

Apie kokias ligas gali pranešti erekcijos sutrikimai

„Anksčiau pacientui sutrikusios erekcijos gydymui buvo skiriami vaistai ir jis buvo paleidžiamas namo. Šiuo metu vyrauja šiek tiek kitoks požiūris – erekcijos sutrikimai jauname arba vidutiniame amžiuje vertinami kaip galimas širdies ir kraujagyslių ligų ateities šauklys. Kitaip tariant, jei vyrui atsiranda erekcijos sutrikimai, tai yra pirmasis signalas, jog pats metas vizitui pas kardiologą, siekiant įsivertinti širdies vainikines kraujagysles“, – pasakojo gydytojas.

Viena iš erekcijos disfunkcijos priežasčių gali būti kraujagyslių aterosklerozė. Kraujagyslės, kurios maitina varpą, pamažu siaurėja ir jų būklė prastėja. Panašus procesas vyksta ir širdies vainikinėse kraujagyslėse, tokiu būdu išlieka rizika ateityje patirti miokardo infarktą.

Kaip išvengti erekcijos sutrikimų

 1. Keiskite netinkamą gyvenimo būdą
 2. Koreguokite savo mitybą
 3. Mažinkite stresą
 4. Laiku spręskite pschologines problemas
 5. Atsisakykite žalingų įpročių
 6. Didinkite fizinį aktyvumą.

„Pacientus skatiname laiku pradėti ligą koreguoti. Kartu bandome išsiaiškinti galimas priežastis ir laiku jas pašalinti. Atrodo, išvardinti būdai labai paprasti, tačiau nėra labai lengvai įgyvendinami, ypač tiems, kurie tikisi, jog užtenka iš gydytojo gauti vaistų receptą – ir viskas susitvarkys savaime. Atsisakyti senų įpročių nėra lengva, bet būtina, jei norite kokybiško gyvenimo“, – rekomendacijomis dalinosi urologas V. Usovas.