Dermatovenerologė – apie rožinę: kokie veiksniai labiausiai ją provokuoja

Gydytoja dermatovenerologė Inga Valavičienė
Labai svarbi ankstyva diagnostika
Rožinė yra gana paplitusi liga, ja serga 5–10 proc. populiacijos, dažniau šviesų odos tipą turintys žmonės (I – II odos tipo). Pasak gydytojos, moterys šia liga serga apie tris kartus dažniau nei vyrai, tačiau jiems labiau būdinga sunkesnė rožinės forma, dažniau pažeidžiama nosis (rinofima).
Rožine sergantys žmonės skundžiasi pastoviu ar praeinančiu veido odos paraudimu, išsiplėtusiomis kraujagyslėmis, karščio, tempimo jausmu, odos sausumu ir jautrumu, veido bėrimu, akių paraudimu, ašarojimu, jautrumu šviesai, rinofima.
„Rožinė vystosi palaipsniui ir kartais žmonės galvoja, kad atsirandantys ligos simptomai yra natūralus senėjimo procesas, todėl nekreipia į juos dėmesio ir nesikreipia į specialistus. O be reikalo, nes tai yra rimtas susirgimas. Svarbu laiku rožinę diagnozuoti ir pradėti gydymą, nes negydoma liga progresuoja iki negrįžtamų pakitimų odoje, o akių pažeidimas gali sukelti aklumą“, – pabrėžė dermatovenerologė I.Valavičienė.
Rožinė turi tam tikras stadijas ir gali pasireikšti įvairiomis formomis. Pradžioje būna praeinantis veido odos raudonis (eritema), vėliau jis pasidaro nuolatinis (teleangiektazinė eritema).
Anot gydytojos, rožinė taip pat gali pasireikšti papulopustuline forma. „Tai klasikinis rožinės variantas. Jam būdingas nuolatinis centrinės veido dalies paraudimas su raudonu, simetrišku, papuliniu ar pustuliniu bėrimu odoje. Papulės ar pustulės gali būti pavienės ar išsidėstę grupelėmis. Būdinga limfedema. Retais atvejais bėrimai gali būti kaklo, krūtinės ar skalpo srityse“.
Liaukinei – hiperplazinei (fimatozinei) formai, pasak dermatovenerologės, būdingas jungiamojo audinio, riebalų liaukų hiperplazija: oda atrodo sustorėjusi, jos paviršius nelygus, gumbuotas nosies (rinofima) ar skruostų, smakro, kaktos, vokų, ausų srityje. Ši forma labiau būdinga vyrams.
Dar viena rožinės forma yra akių rožinė. Nuo rožinės formos ir stadijos priklauso, kaip atrodo veido oda. Tačiau tai nėra užkrečiama liga.
Rožinės paūmėjimą gali išprovokuoti ir stiprios emocijos
Pasak dermatovenerologės I.Valavičienės, šios ligos priežastys nėra visiškai aiškios, yra žinoma, kad jos vystymąsi lemia imuninė sistema, kraujagyslių reguliacija ir odos mikroorganizmai (demodex erkutės).
„Svarbi patogenezinė grandis yra veido kraujagyslių labilumas, jis ypač ryškus moterims menopauzės metu, todėl perimenopauziniame amžiuje moterims rožinė pasireiškia dažniau. Staigus veido odos paraudimas atsiranda dėl paviršinių kraujagyslių išsiplėtimo, paveikus rizikos veiksniams, o ryškesnis kapiliarų tinklas matomas dėl išsivysčiusio tam tikro odos sluoksnio atrofijos“, – paaiškino dermatovenerologė.
Daugybė išorinių ir vidinių veiksnių gali skatinti rožinės paūmėjimą. Dažniausiai ligą provokuoja:
- aštrus maistas, gėrimai (alkoholis, karšti gėrimai),
- saulė, karštas ar šaltas oras,
- pirtys, karštos vonios, drėgmė,
- rožinės paūmėjimą gali išprovokuoti ir emocijos (pyktis, stresas, įtampa ir kt.), menopauzė, fizinė veikla, tam tikri vaistai.
Rožinei būdinga genetinis paveldimumas, todėl, anot gydytojos, jei tėvai serga rožine, yra didesnė tikimybė, kad ji pasireikš ir vaikams. Rožine dažniausiai suserga 30–50 metų amžiaus žmonės. Vaikai ja serga labai retai.
Veido odai – ypatinga priežiūra
Sergant rožine, dermatovenerologė I.Valavičienė patarė kaip galima labiau vengti ligos paūmėjimą sukeliančių veiksnių: saulės, vėjo, karščio, šalčio, emocinio streso, saunų, aštraus maisto, karštų gėrimų ir kt. Rožinė dažniausiai gydoma vietiniais ir sisteminiais antibiotikais, kitais medikamentais. Gali būti taikomas gydymas lazeriu, intensyvia pulsine šviesa.
Kadangi saulė, ultravioletiniai spinduliai gali sukelti aknės paūmėjimą, gydytoja rekomenduoja naudoti saulės apsauginius kremus, odą valyti ir drėkinti.
„Sergant rožine, rekomenduojami raustančiai odai skirti švelnūs prausikliai, miceliniai vandenys, jautriai kapiliarinei odai prižiūrėti skirti kremai, serumai, kapiliarus stiprinantys produktai. Šios priemonės biologiškai veikia raudonio atsiradimo priežastis, saugo nuo jo paūmėjimų bei ramina jautrią odą. Kiekvieną dieną tinkamai prižiūrint odą galimą geriau kontroliuoti ligą“, – patarė gydytoja dermatovenerologė.
Taigi, geriausios prevencinės priemonės yra rožinės provokacinių veiksnių vengimas ir dermatologiškai patikrintų, saugių, specialiai raustančiai, jautriai odai pritaikytų kosmetikos priemonių naudojimas.