Akies miežis / Shutterstock nuotr.

Besikartojantis akies miežis gali liudyti ir apie rimtesnę ligą

Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-12-07 12:12
Patinęs, paraudęs, šiek tiek niežintis akies vokas gali būti prasidėjusio akies miežio požymis. Dažnas linkęs to nesureikšminti ir laukti, kol praeis. Tačiau, kaip portalui manodaktaras.lt teigė klinikos „Lirema“ akių ligų gydytoja mikrochirurgė Lolita Pošiūnienė, jei šis akies voko uždegimas kartojasi, tai gali liudyti ne tik apie nusilpusį imunitetą, bet ir apie rimtesnę ligą.

Akies miežis koks tai susirgimas? Iš kokių simptomų galima jį atpažinti?

Miežis – pūlingas blakstienų maišelio ar riebalų liaukos uždegimas. Skiriami trys miežių tipai: išorinis, vidinis ir šaltasis miežis.

Pirminiai miežio simptomai:

  • akies voko paraudimas ir patinimas,
  • skausmingumas čiuopiant tokį voką,
  • beveik visada aptinkamas didesnis ar mažesnis skausmingas guzelis. 

Ilgainiui gali atsirasti skausminga viršūnėlė, iš kurios skiriasi pūliai. Jei miežis vidinis, gelsva viršūnėlė bus vidinėje voko pusėje, išorėje jos nesimatys. Retais atvejais voko patinimas gali būti labai stiprus, gali būti paveikti limfmazgiai ir pakilti temperatūra.

Dažniausiai pasitaikantis yra išorinis miežis – ūmus pūlingas voko krašto riebalinės liaukos ar blakstienų folikulo uždegimas, kurį dažniausiai sukelia bakterija, vadinama stafilokoku. Tokiu atveju akies vokas patinsta, paburksta, o po kelių dienų tarp blakstienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuriai pratrūkus, išteka pūliai.

Kalbant apie vidinį miežį, tai – voko kremzlės liaukos pūlingas uždegimas. Šis miežis būna skaudesnis, vokas labiau patinęs, o pratrūksta jis voko junginės pusėje arba pro liaukos lataką voko krašte.

Mažiausiai skausmingas yra šaltasis miežis, susidarantis užsikimšus voko kemzlės liaukai. Jo atveju, vokas gali šiek tiek patinti, paburkti. Paburkimui praėjus, gali būti apčiuopiamas neskausmingas guzelis.

Akių ligų gydytoja mikrochirurgė Lolita Pošiūnienė

Akių ligų gydytoja mikrochirurgė Lolita Pošiūnienė

Kas skatina akies miežį atsirasti ir kodėl kai kuriems žmonėms jis linkęs kartotis toje pačioje akies vietoje?

Miežiai dažniau iškyla žmonėms, kuriems būdingas lėtinis vokų krašto uždegimas – blefaritas, kai vokų kraštai pleiskanoja, sustorėja, išryškėja riebalinės liaukutės. Šiuo atveju miežis gali vis kartotis toje pačioje vietoje. 

Blefaritai dažnesni žmonėms, turintiems riebesnę odą, sergant raudonaisiais spuogais ar seborėjiniu dermatitu.

Įtaką miežio atsiradimui turi ir imuninė sistema. Jai nusilpus, persirgus infekcinėmis ligomis ar trūkstant B grupės vitaminų, miežiai kyla dažniau. Reikėtų atkreipti dėmesį, jei ši problema kartojasi jauname amžiuje, tai gali būti ir cukrinio diabeto priežastis, todėl reikėtų nedelsti pasitikrinti.

Kaip tinkamai akies miežį gydyti ir kokiais atvejais kreiptis į specialistą?

Atsiradus miežiui, gali būti skiriamas gydymas sausa šiluma: namuose galima išsivirti kiaušinį, bulvę ir suvyniotus į švarią audinio skiautę priglausti prie miežio. Reikėtų laikyti po 10 minučių 3–4 kartus per dieną. 

Jei atsiranda pūlinga viršūnėlė, šiluma padeda miežiui greičiau pratrūkti. Pašildžius reikėtų įlašinti ar įtepti gydytojo skirto antibiotiko ir steriliomis servetėlėmis nuvalyti voko kraštą. 

Taip pat rekomenduojama akis plauti – tam puikiai tinka dirbtinių ašarų lašai. Jeigu kyla temperatūra ar didėja limfmazgiai, būtina kreiptis į gydytoją.

Kokių klaidų nedaryti gydant miežį savarankiškai?

  • Jokiu būdu negalima dėti šiltų drėgnų kompresų.
  • Tai pat negalima miežio spausti ar kitokiu būdu, atsiradus pūlingoms viršūnėms, pradurti.
  • Rekomenduojama nenaudoti kosmetikos ir makiažo.
  • Itin svarbu laikytis rankų higienos.