Ginekologo konsultacija
Gimda; gimdos mioma; ginekologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Ar skiriama reabilitacija po gimdos šalinimo operacijos?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-03-30 09:42
Po gimdos šalinimo operacijos, vadinamos histerektomija, moterys patiria ne tik fizinį skausmą ir diskomfortą, bet ir psichologinį, emocinį stresą. Tad labai svarbi yra reabilitacija, kuri apima tiek fizioterapiją, kineziterapiją, tiek psichologinę ir socialinę pagalbą.
Histerektomija yra viena dažniausių ginekologinių operacijų. Ji gali būti attliekama dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, atsiradus gimdos miomoms, gimdos kaklelio, kiaušidžių, gimdos navikams, esant endometriozei, jei nepadeda kiti gydymo metodai ir pan.

Po gimdos šalinimo operacijos pacientė kurį laiką lieka ligoninėje, kur yra apmokoma gydomosios mankštos, t. y., kaip teisingai atlikti kvėpavimo pratimus, kaip stiprinti kojų, rankų, tarpvietės raumenis.

Priklausomai nuo savijautos, vykti į namus galėsite po kelių dienų. Išėjusiai iš stacionaro pacientei rekomenduojama sveikatą stiprinti sanatorijose arba gydymo įstaigų fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuose.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei grįžus namo po operacijos pasireiškė bet kuris iš šių simptomų, skubiai kreipkitės į gydytoją (remiantis webmd.com):

  • karščiavimas arba šaltkrėtis
  • stiprus kraujavimas arba neįprastos išskyros iš makšties
  • stiprus skausmas
  • paraudimas ar išskyros iš pjūvių
  • šlapinimosi ar tuštinimosi problemos
  • dusulys arba krūtinės skausmas

Kaip greičiau atsigauti po gimdos šalinimo operacijos

Fizinė veikla

Specialistai pataria po operacijos kuo greičiau pradėti judėti. Rekomenduojama derinti fizinius pratimus su poilsiu, teigiama dana-farber.org. Judėjimas padeda apsaugoti nuo trombų susidarymo kraujagyslėse. Siekiant jų išvengti rekomenduojamos specialios kompresinės kojinės, kurios dėvimos tol, kol pradedama aktyviai vaikščioti.

Vaikščiojimas yra vienas geriausių būdų greičiau atsigauti. Klausykite savo kūno, o jei pavargote – atsigulkite pailsėti. Tinkamas laikas pasivaikščioti yra po poilsio ar miego.

Galite eiti laiptais aukštyn ir žemyn. Iš pradžių lipkite lėtai, pristatant po vieną koją. Kūnui sveikstant, tai daryti bus vis lengviau ir lengviau.

  • Apie dvi savaites nerekomenduojama sėdėti tiesiai, ypač ant minkštų paviršių.
  • Apie šešias savaites po operacijos nerekomenduojama kelti jokių sunkių daiktų.
  • Apie 4–5 savaites geriau susilaikyti nuo intymių santykių.

Tikslinė mankšta

Po histerektomijos gali varginti skausmingas šlapinimasis, todėl labai svarbu pasikonsultuoti su specialistu apie pratimus, kurie padės sustiprinti tarpvietės ir šlapimo pūslės raumenis. Gydomoji tikslinė mankšta gerina bendrą pacientės savijautą ir kraujotaką.

Ne mažiau svarbūs gilaus kvėpavimo pratimai. Galite atlikti po dešimt gilių įkvėpimų kas valandą, tačiau prieš tai galite pasitarti su savo gydytoju. Sąmoningas gilus kvėpavimas palengvina kraujotaką plaučiuose.

Sveikimo procesas po gimdos pašalinimo operacijos gali užtrukti maždaug šešias savaites, tačiau kol jūsų organizmas visiškai prisitaikys prie naujos būklės, gali praeiti ir keli mėnesiai.

Mityba

Valgykite sveiką ir subalansuotą maistą, įskaitant baltymus, vaisius ir daržoves, kurie padės greičiau sveikti po operacijos. Per dieną išgerkite apie 6–8 stiklines vandens, kad organizmas būtų hidratuotas. Jei turite širdies problemų, pasitarkite su gydytoju apie skysčių suvartojimą.

Patariama vengti vidurių užkietėjimo. Jei turite šią problemą, padidinkite skaidulinių medžiagų suvartojimą, o jei tai nepadeda, pasikonsultuokite su gydytoju.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją ginekologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.