Alergija vaikui
Alergija vaikui; alergiškas vaikas / Shutterstock nuotr.

Alergija vaikui: simptomai ir gydymas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-03-18 09:04
Alergija vaikams gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Žinoma, jei tėvai yra alergiški, didesnė tikimybė, kad ir vaiko organizmas gali būti jautresnis, pvz., augalų žiedadulkėms, dulkių erkutėms ar kai kuriems maisto produktams. Svarbu laiku pastebėti alergijos simptomus, o pasikonsultavus su specialistais – išmokti ją suvaldyti.

Alergijos simptomai vaikams

Dažniausi alergiją sukeliantys veiksniai

 1. Lauke: augalų žiedadulkės, vabzdžių įkandimai ar įgėlimai;
 2. Patalpose: naminių gyvūnų plaukai ar kailis, dulkių erkutės, pelėsis;
 3. Dirgikliai: cigarečių dūmai, kvepalai ar automobilių išmetamosios dujos;
 4. Maisto produktai: žemės riešutai, kiaušiniai, pienas ir pieno produktai.

Jei įtariate, kad vaikas yra alergiškas, rekomenduojama nieko nelaukiant kreiptis į gydytoją alergologą. Prieš vizitą stenkitės kasdien pildyti vaiko alergijos dienoraštį ir fiksuoti, kokie simptomai jam pasireiškia ir kas, jūsų manymu, juos galėjo sukelti.

Bendros vaikų alerginės būklės

Alerginis rinitas (šienligė)

Alerginis rinitas arba alerginė sloga yra bene dažniausia alergenų sukelta vaikų liga. Ji pasireiškia tokiais simptomais kaip sloga, niežulys, čiaudulys, nosies užgulimas ir kt. Alergiškam vaikui taip pat gali parausti akys, jas niežėti, ašaroti, gali pasireikšti ir lėtinės ausų problemos.

Nosies užgulimas

Alergija yra dažniausia vaikų lėtinio nosies užgulimo (užsikimšusios nosies) priežastis. Kartais vaiko nosis užsikemša tiek, kad jis kvėpuoja pro burną (dažniausiai miego metu). Dėl to vaikas gali neramiai miegoti ir kitą dieną būna pavargęs. Nesprendžiant užsikimšusios nosies problemos, tai gali turėti įtakos vaiko dantų ir veido kaulų augimui.

Ausų infekcijos

Alergija vaikui gali sukelti ausies uždegimą (skysčio kaupimąsi), kuris gali paskatinti ausų infekcijas ir susilpninti klausą. Alergija gali sukelti ausų skausmą, taip pat niežėjimą, spragsėjimą ir pojūtį tarsi ausys užsikimšusios. Todėl rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į specialistus.

Alergija maistui

Jungtinėse Amerikos Valstijose net 6 mln. vaikų yra alergiški tam tikriems maisto produktams. Jei mama maitina kūdikį krūtimi, kai kuriems jautriems mažyliams gali pasireikšti alerginės reakcijos į mamos pieną. Išbraukus tam tikrus maisto produktus iš mamos mitybos raciono, kūdikiui dažniausiai dingta ir alerginės reakcijos.

Dažniausiai vaikus alergizuoja šie maisto produktai:

 • žemės riešutai
 • pienas
 • kiaušiniai,
 • žuvis,
 • vėžiagyviai (krabai, omarai, vėžiai ir krevetės),
 • soja,
 • anakardžių, graikiniai riešutai
 • kviečiai

Sunkiausios reakcijos paprastai būna į žemės riešutus, žuvį ir vėžiagyvius. Vaikai dažnai išauga iš alergijos pienui, kiaušiniams, sojai ir kviečiams.

Tėvai, auginantys alergišką vaiką, turėtų žinoti apie anafilaksiją – gyvybei pavojingą reakciją, dėl kurios sutrinka kvėpavimas, staiga sumažėja kraujospūdis ir organizmą gali ištikti šokas. Dėl šios priežasties daugumai maisto alergija sergančių vaikų skiriamas adrenalinas, kuris suleidžiamas autoinjektoriumi, kai tik pasireiškia simptomai.

Alergijos ir mokykla

Jūsų vaiko mokyklos klasės auklėtojas turėtų būti informuotas apie bet kokią vaikui pasireiškiančią alergiją. Jei vaikas serga astma arba yra alergiškas gyvūnams, maistui, mokyklos medicinos atstovui arba administracijai pateikite išrašą apie vaiko sveikatos būklę, paaiškinkite, ką daryti, pasireiškus simptomams ar pablogėjus vaiko būklei, kokius vaistus gali vartoti ir pan.

Astma ir fizinis lavinimas

Visiems vaikams fizinis lavinimas, sportas yra svarbi dienos mokykloje dalis. Jei vaikas serga astma, tai dar nereiškia, kad reikia atsisakyti fizinio aktyvumo. Astma ir kitomis alerginėmis ligomis sergantys vaikai gali dalyvauti bet kokioje sporto šakoje, jei laikomasi gydytojo nurodymų. Astmos simptomai fizinio krūvio metu gali rodyti prastą kontrolę, todėl įsitikinkite, kad vaikas reguliariai vartoja vaistus nuo astmos. Dažnai prieš fizinį krūvį skiriami inhaliuojami vaistai, kad būtų galima kontroliuoti simptomus.

Dulkių dirgikliai

Mokykloje alergiškiems vaikams gali tekti sėdėti atokiau nuo lentos, kad jų nedirgintų kreidos dulkės.

Alergijos gydymo būdai

Šių dienų mokslininkai tiria būdus, kaip neapsiriboti šiandieniniais alergijos gydymo metodais. Tikimasi atrasti geresnių ir naujų būdų, kaip blokuoti organizmo alerginę reakciją, mažinant arba slopinant histamino ir kitų cheminių medžiagų, sukeliančių alergines reakcijas, išsiskyrimą. Be to, didelė mokslininkų grupė jau kuria saugias vakcinas nuo alergijos.

Imunoterapija yra prevencinis alerginių reakcijų į tokias medžiagas, kaip augalų žiedadulkės, namų dulkių erkutės ir bičių nuodai, gydymas. Imunoterapija apima palaipsniui didėjančias alergeno, kuriam asmuo yra alergiškas, dozes. Vis didinant alergeno kiekį, imuninė sistema tampa mažiau jautri šiai medžiagai, tikriausiai dėl to gaminasi „blokuojantys“ antikūnai, kurie sumažina alergijos simptomus, kai su šia medžiaga susiduriama ateityje. Imunoterapija taip pat sumažina uždegimą, kuris būdingas rinitui ir astmai.

Prieš pradedant gydymą, alergologas ir pacientas nustato alergijos simptomus sukeliančius veiksnius. Atliekami odos, o kartais ir kraujo tyrimai, siekiant patvirtinti konkrečius alergenus, kuriems asmuo turi antikūnų. Imunoterapija paprastai rekomenduojama tik tuo atveju, jei atrodo, kad asmuo yra selektyviai jautrus keliems alergenams.

Parengta pagal: acaai.org/allergies