Nėštumas / Shutterstock nuotr.

Akušeris paneigė prietarus apie nėštumą: „Kai kurie jų tiesiog kertasi su logika“

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-08-07 09:46
Net ir šiuolaikinės medicinos laikais mūsų visuomenėje pasitaiko tikinčiųjų įvairiais mitais ir prietarais apie nėštumą. Kaip portalui manodaktaras.lt teigė gydytojas akušeris-ginekologas Mindaugas Balnys, mokslu nepagrįsti „močiutės patarimai“ dažnai yra ne tik neveiksmingi, bet gali net ir pakenkti.
„Yra daug prietarų ir taisyklių, kurios tiesiog kertasi su logika, pavyzdžiui, draudimas kelti rankas aukštyn, sportuoti nėštumo metu. Visiškai atsisakyti judėjimo nėra sveika – reguliari mankšta ir fizinis aktyvumas yra būtini, norint palaikyti gerą nėščiosios savijautą ir fizinę būklę, – sakė klinikos „Sveikata Jums“ gydytojas akušeris-ginekologas. – Juk perdėtai visko bijanti, užsidariusi namuose ir dienas ant sofos leidžianti nėščioji, vargu ar jausis gerai tiek fiziškai, tiek psichiškai, Žinoma, viskam reikia saiko – nėštumas nėra tinkamiausias metas bėgti maratoną, tačiau tikrai galite išbandyti jogą, pratimus baseine ar lengvą aerobiką“.

Gydytojas akušeris-ginekologas Mindaugas Balnys

Žuvį valgyti galima

Kai kurie maisto ribojimai, pasak gydytojo, taip pat nėra naudingi, pavyzdžiui, draudimas nėščiosioms valgyti žuvį. Jis nerekomenduoja visiškai atsisakyti žuvies, nes tai – vertingas maisto produktas, turintis daug baltymų, omega rūgščių ir vitaminų, reikalingų vaisiaus vystymuisi.

„Nėštumas – ne liga, o tik laikina organizmo būklė, todėl daugelį dalykų, kuriuos darėte iki pastojimo, galite saugiai tęsti. Valgykite įvairų ir subalansuotą maistą, maitinkitės sveikai, tačiau kartais leiskite sau ir pasimėgauti“, – patarė akušeris-ginekologas M.Balnys.

Būtina gerti gydytojo paskirtus vaistus

Dar viena tendencija, kurią, sako, pastebintis – nėščiųjų baimė gerti vaistus. Žinoma, prieš geriant bet kokius vaistus, būtina pasitarti su savo gydytoju, tačiau patariama kiekvieną situaciją vertinti racionaliai.

„Pavyzdžiui, nėščiai moteriai kelias paras kęsti galvos skausmą bus kenksmingiau, nei išgerti tabletę nuo skausmo. Tai galioja ir infekcijų gydymui, mat dažnai moterys baiminasi vartoti gydytojo paskirtus antibiotikus, pamiršdamos, kad infekcija gali padaryti daug daugiau žalos vaisiaus sveikatai, nei vaistų vartojimas“, – paaiškino gydytojas akušeris-ginekologas.

Keliaukite lėktuvu saikingai

Neretai besilaukiančios moterys svarsto, ar nėštumo metu galima skristi lėktuvu. Kaip teigė gydytojas M.Balnys, keliauti lėktuvu nėra draudžiama, tačiau reikia nepamiršti, jog daugelis aviakompanijų nebeskraidina nėščiųjų nuo 36 nėštumo savaitės.

„Nors skrydžiai nėštumo metu yra pakankamai saugūs, skrydžių vykdytojai nuo 28 iki 32 savaitės reikalauja turėti gydytojo pažymą. Tai labiau susiję su teisiniais dalykais, nei su grėsme sveikatai. Nėščiosioms galioja tam tikros rekomendacijos skrydžio metu: vartoti pakankamai skysčių, lengvai pajudėti kas 30–60 min. Keli atostogų ar darbiniai skrydžiai nėra pavojingi, tačiau jei nėščiosios darbas susijęs su nuolatiniais skrydžiais (pvz. orlaivių įgulos darbuotojos), rekomenduojama nėštumo metu keisti darbo pobūdį“, – paaiškino akušeris-ginekologas M.Balnys, patirtį profesinėje srityje kaupęs Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje, Vilniaus Universiteto Onkologijos institute, nuo 2013 m. – VUL Santariškių klinikos Akušerijos skyriuje. 

Patarimai nėštukėms: ką būtina atminti vasaros metu

Kokių rekomendacijų nėščiosioms pravartu laikytis vasarą? Griežtų apribojimų, pasak gydytojo M.Balnio, nėra, tačiau kai kurių dalykų reikėtų vengti:

„Nėštumo metu tikrai galima maudytis ežere ar baseine. Jei tai visuomeninis ar privatus vandens telkinys, kurio ekologinė būklė nekelia abejonių – maudytis saugu. Tiesa, po maudynių patarčiau visoms moterims (ne tik besilaukiančioms) nesėsti tiesiai ant smėlio ar žolės, vilkint šlapią maudymosi kostiumėlį. Geriau pasitieskite rankšluostį arba naudokite gultą. Išsimaudžius geriausia iškart persirengti sausais drabužiais – taip išvengsite infekcinių susirgimų rizikos“.

Nėštumo metu padidėja odos pigmentacija, todėl galima jautresnė reakcija į saulę. Besilaukiančioms moterims galioja tos pačios saugumo rekomendacijos kaip ir visiems:

  • naudoti odos priežiūros priemones nuo saulės su tinkama SPF apsauga,
  • vengti saulės vonių nuo 11 iki 16 val., kai saulės aktyvumas yra didžiausias,
  • dėvėti galvos apdangalus,
  • vilkėti lengvais, šviesiais, natūralaus pluošto drabužiais,
  • gerti pakankamą vandens kiekį.

Dėl nėštumo nerimaujančias moteris gydytojas ragina būti drąsesnėmis ir leisti sau gyventi taip, kaip įprasta: sportuoti, maudytis, keliauti, bet įsiklausyti į savo kūno siunčiamus signalus. O jeigu kyla abejonių ar klausimų dėl sveikatos, visuomet verta pasikonsultuoti su savo gydytoju ginekologu.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją ginekologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.