Vanduo padeda sumažinti pykinimą / 123rf.com nuotr.

9 maisto produktai, kurie gali padėti sumažinti pykinimą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-07-25 15:01
Kai sutrinka skrandžio veikla arba dėl psichologinės įtampos jus ima pykinti, pavyzdžiui, artėjant egzaminui, svarbiai prezentacijai ar net pirmam pasimatymui, turbūt mažiausiai galvojate apie maistą ar gėrimus. Tačiau specialistai siūlo išbandyti keletą iš jų, galinčių padėti sumažinti šį nemalonų pojūtį.
Pykinimas gali įspėti apie rimtas sveikatos problemas, ypač jei jį lydi krūtinės skausmas, stiprūs pilvo spazmai, alpimas ar sumišimas. „Jei jaučiate šiuos simptomus, skubiai kvieskite greitąją pagalbą. Svarbu išsiaiškinti šių nemalonių pojūčių priežastį. Pykinimą gali sukelti vaistai, opioidai, skrandžio ir žarnyno uždegimas bei smegenų sutrikimai“, – sakė dr. Stephen’as B. Hanauer’is iš Čikagos Šiaurės vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos.

Štai keletas maisto produktų, kurie gali padėti sumažinti pykinimą.

Obuoliai

Obuoliai / 123rf.com nuotr

Šiek tiek skaidulų padeda iš organizmo pašalinti pykinimą sukeliančias chemines medžiagas, tačiau atminkite, jog per didelis jų kiekis gali pabloginti savijautą. „Skaidulos lėtina virškinimą, taigi, sulėtėjęs žarnyno tranzitas gali padėti palengvinti virškinimą ir sumažinti pykinimą“, – sako mitybos ir fitneso ekspertė Erin Palinski-Wade.

Tačiau ji kartu įspėja, jog skaidulinės medžiagos gali veikti priešingai ir padidinti pykinimą. Patariama visos dienos eigoje nedideliais kiekiais užkandžiauti tokius skaidulinių medžiagų turinčius produktus kaip obuolys bei traškios žalios daržovės.

Krekeriai

Daug krakmolo turintys maisto produktai, pavyzdžiui, duonos traškučiai ir skrebučiai, padeda absorbuoti skrandžio rūgštį ir nuraminti skrandžio negalavimus. „Krekeriai padeda numalšinti alkį (pernelyg didelis alkis gali sustiprinti pykinimą) be stiprių kvapų ar skonių“, – sako mitybos ekspertė ir pataria valgyti lėtai kaskart, kai jaučiate pykinimą, nes neprotinga apkrauti ir taip jau sutrikusio skrandžio. Ant naktinio stalelio laikyti saują krekerių: suvalgius kelis ryte prieš atsikeliant iš lovos, pykinimas gali palengvėti.

Imbieras

Imbieras / 123rf.com nuotr.

Tyrimais įrodyta, jog imbiero miltelių kapsulės mažina pykinimą ir vėmimą. Taip pat galite išbandyti puodelį imbierinės arbatos, stiklinę nealkoholinio imbierinio alaus ar imbierinį saldainį. „Nustatyta, kad imbieras mažina pykinimo simptomus, ypač nėštumo metu“, – sako E.Palinski-Wade. Taip pat gali padėti marinuotas imbieras, paprastai tiekiamas su suši.

Vanduo

Nedideli gurkšniai vandens padės išlikti hidratuotiems – taip išvengsite galvos skausmo, kuris dažnai lydi pykinimą. Pradėkite lėtai gerti mažais kiekiais, kol pajusite, kad galite išgerti didesnį kiekį. „Pakankamas skysčių vartojimas apsaugo nuo dehidratacijos, tačiau vienu metu išgėrus per daug, pykinimas gali sustiprėti“, – sako mitybos specialistė.

Riešutai

Dėl baltymų trūkumo pykinimas gali dar labiau sustiprėti, todėl ieškokite lengvai virškinamo baltymingo maisto, pavyzdžiui, riešutų, arba galite paragauti žemės riešutų sviesto, jei nesate alergiški. Šis maisto produktas greitai papildys jūsų išeikvotą energiją ir sustabdys pykinimą.

Riešutai ir sėklos / Shutterstock nuotr.

„Pykinimas dėl pernelyg didelio alkio, mažo cukraus kiekio kraujyje ar nėštumo gali gerai reaguoti į riešutuose esančius baltymus ir riebalus. Tačiau, jei kovojate su virusu, riešutai ir baltymai gali sustiprinti pykinimą“, – patikslina E.Palinski-Wade.

Anot jos, norint sumažinti pykinimą, geriausia išeitis yra neriebi, mažiau baltymų ir daug krakmolingų produktų turinti mityba. Kadangi baltymai ir riebalai virškinami lėtai, juos vartojant dideliais kiekiais, pykinimo pojūtis gali sustiprėti.

Vištienos sultinys

Kai esate peršalę, vištienos sriuba gali padėti pasijusti geriau, tačiau ji netinka, jei jus pykina. „Reikėtų vengti riebalų, kurie lėtina virškinimą. Tad geriau pykinimo simptomus lengvinti vištienos sultiniu – kuo mažiau riebalų, tuo geriau“, – pataria dr. S.B.Hanauer’is. Jam antrina ir E.Palinski-Wade, sakydama, jog natrio turintys skysčiai (šiuo atveju – sultinys) gali palaikyti tinkamą hidrataciją, mat vemiant organizmas greitai netenka skysčių.

„Sportininko gėrimas“

Daugumoje jų yra elektrolitų – natrio ir kalio, kurie padeda atstatyti sportininko išeikvotas maistines medžiagas. „Pamažu gurkšnojant elektrolitų prisotintus gėrimus, neleisite organizmui dehidratuoti ir papildysite vėmimo metu prarastus elektrolitus“ , – sako mitybos specialistė.

Bananai

Bananai / 123rf.com nuotr.

Jei pykina ir vemiate, galite pabandyti atsikasti prinokusio banano. Šis vaisius padės atstatyti kalio kiekį, kurio dažnai netenkama dėl viduriavimo ir vėmimo. Bananai taip pat yra krakmolingi, tad gali padėti sumažinti viduriavimą.

Mėtos

Vien gaivaus mėtų aromato gali pakakti, kad pasijustumėte geriau, tačiau iš tikrųjų šviežios mėtos kramtymas arba mėtų arbata laikoma viena veiksmingiausių priemonių nuo pykinimo. Taip pat naudinga atlikti gilų kvėpavimą ir kitas atsipalaidavimo technikas.

Mėtos arbata / 123rf.com nuotr.

Kai kurie žmonės turi jautrų skrandį (dažnai pasireiškia skrandžio spazmai ir kiti sutirkimai) – tokia būklė dar vadinama funkcine dispepsija. Jei nepavyksta rasti pagrindinės jos priežasties, ekspertai sako, kad tokiu atveju gali padėti nereceptiniai vaistai nuo pykinimo. Žinoma, geriau prieš tai pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Parengta pagal: everydayhealth.com