Cistitas; šlapimo pūslės uždegimas / Shutterstock nuotr.

8 urologo patarimai, kaip išvengti šlapimo pūslės uždegimo

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-01-14 13:37
Dažnas noras šlapintis, nemalonus pojūtis pasišlapinus ar skausmas apatinėje pilvo dalyje – tai tik dalis simptomų, kurie gali signalizuoti apie šlapimo pūslės uždegimą arba cistitą. Apie tai, ar šis negalavimas paūmėja šaltuoju metų laiku, ir kaip save saugoti bei to išvengti – manodaktaras.lt kalbasi su „Gerovės klinikos“ urologu Mariumi Snicoriumi.

Mūsų mamos ir močiutės neretai sakydavo: „Nesėsk, vaikeli, ant šalto paviršiaus peršalsi šlapimo pūslę“. Ar yra tame dalis tiesos?

„Šlapimo pūslės peršalimas“, kitaip dar vadinamas cistitu, yra labai dažna problema ir ją paprastai sukelia į šlapimo takus patekusi patogeninė bakterija. Tačiau vien sėdėjimas ant šalto paviršiaus negali sukelti šlapimo pūslės uždegimo. 

Šaltas oras arba kontaktas su šaltu paviršiumi šlapimo pūslės srityje gali paūminti šlapinimosi problemas: šlapinimasis gali tapti dažnesnis, atsirasti stipresnis imperatyvus noras šalintis, gali tekti dažniau keltis naktimis pasišlapinti. 

Tad šis senas posakis turėtų būti pakeistas į tokį: „Nesisėk ant šalto paviršiaus, nes paūmės tavo šlapinimosi problemos“.

Gydytojas urologas Marius Snicorius

Gydytojas urologas Marius Snicorius

Ar šlapimo pūslės/takų uždegimai dažnesni šaltuoju sezonu? Kas dažniau skundžiasi vyrai ar moterys?

Šlapimo takų uždegimai pasitaiko vienodai dažnai tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metu. Kartais gali atrodyti, jog atšalus orams padaugėja cistito epizodų, bet iš tiesų žmogaus organizmas į šaltą temperatūrą reaguoja taip, jog pagaminama daugiau šlapimo, todėl kartu atsiranda ir dažnesnis noras šlapintis. 

Nuo cistito sukeltų problemų daugiau kenčia moterys nei vyrai. Net pusė moterų iki 32 metų amžiaus bent kartą suserga šlapimo takų infekcija. Tokį sergamumą tarp moterų nulemia anatominės ypatybės: moterų šlaplė yra kur kas trumpesnė nei vyrų, todėl bakterijos žymiai lengviau gali patekti iš išorės.

Iš kokių simptomų galima suprast, kad asmuo „pasigavo“ šlapimo pūslės ar šlapimo takų uždegimą?

Pagrindiniai simptomai:

  • dažnas noras šlapintis,
  • skausmingas šlapinimasis arba nemalonus pojūtis pasišlapinus,
  • skausmas apatinėje pilvo dalyje, tarpvietėje,
  • blogas šlapimo kvapas,
  • drumstas šlapimas,
  • kraujo priemaiša šlapime. 

Visi šie simptomai ar dalies jų buvimas leidžia įtarti, jog pacientas serga cistitu.

Kokie veiksniai tam dažniausiai turi įtakos?

Cistitą gali nulemti labai įvairūs veiksniai: 

  • nepakankamas skysčių vartojimas,
  • nusilpusi imuninė sistema,
  • pasikeitusi estrogenų koncentracija kraujyje,
  • cukrinis diabetas,
  • imunosupresantų vartojimas,
  • nėštumas. 

Dažniausiai cistitu suserga jaunos moterys, turinčios aktyvų lytinį gyvenimą. Ypač riziką didina spermicidų ar diafragmų naudojimas. 

Labai svarbu išsiugdyti tinkamus higienos įpročius, pasišlapinus patartina nuvalyti tarpvietę kryptimi nuo šlaplės link tiesiosios žarnos, o ne priešingai.

Kada kreiptis į gydytoją ir koks gydymas paprastai taikomas?

Jei cistito simptomai nepraeina savaime po 35 dienų, rekomenduočiau kreiptis į gydytoją. Jei per tiek laiko pūslės uždegimas nepraėjo savaime, tikėtina, jog jums teks skirti trumpą gydymo kursą antibiotikais bei papildomai skirti preparatų, padedančių apsisaugoti nuo ligos pasikartojimų. 

Net 25 proc. moterų cistitas pasikartoja 6 mėnesių eigoje po pirmo ligos epizodo. Labai svarbu tinkamai išgydyti šlapimo pūslės uždegimą ir neleisti ligai pereiti į lėtinį cistitą. 

Jei patiriate dažnus šlapimo pūslės uždegimo epizodus, taip pat rekomenduočiau kreiptis į gydytoją.

Kokių profilaktinių priemonių imtis, kad nesikartotų cistitai ir kiti uždegimai. Kokie būtų Jūsų patarimai?

  1. Vartokite bent 2 litrus vandens per dieną. Pagerės ne tik jūsų bendra savijauta, bet ir leis apsisaugoti nuo pūslės uždegimo. 
  2. Nekentėkite, jei norite šlapintis. Pasistenkite rasti laiko nueiti į tualetą pasišlapinti, neužlaikykite noro šlapintis. 
  3. Svarbu tinkama higiena. Pasišlapinus reikėtų tarpvietę nuvalyti kryptimi nuo šlaplės link tiesiosios žarnos. Naudokite kuo natūralesnius intymios higienos produktus.
  4. Mūvėkite tinkamus apatinius. Audiniai, kurie leidžia kvėpuoti odai tarpvietės srityje neleis susidaryti palankioms drėgnoms sąlygoms bakterijoms daugintis ir sukelti infekciją. 
  5. Grūdinkitės, stiprinkite imunitetą, vartokite visavertį maistą, vitaminus. Pasistenkite pagerinti savo dietą, vartokite daugiau C vitamino turinčius vaisius ir daržoves. Siekite pakankamo fizinio aktyvumo. Praturtinkite kasdieninę dietą kuo įvairesniu ir pilnavertiškesniu maistu.
  6. Vartokite D-manozę. Šis cukraus pakaitalas pasižymi antibakteriniu poveikiu ir apsaugo šlapimo takus nuo bakterijų prilipimo prie sienelės.
  7. Spanguolės. Šviežios spanguolės ar jų sultys, įvairūs spanguolių preparatai jau nuo seno yra naudojami, gydant šlapimo takų infekcijas. Jų poveikis yra pagrįstas moksliškai. 
  8. Pasišlapinkite po lytinių santykių. Taip natūraliu būdu nuplausite į šlaplę patekusias bakterijas ir išvengsite infekcijos.