Pilvo skausmas; pilvo pūtimas; žarnyno dujos / Shutterstock nuotr.

7 rimtos priežastys, dėl ko pilve gali kauptis dujos

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-12-07 22:07
Nerimaujate dėl žarnyno dujų? Tai normali virškinamojo trakto dalis, tačiau kartais jos gali signalizuoti apie rimtus susirgimus.
Patinka ar ne, bet visų mūsų žarnynas „gamina“ dujas. Suaugęs žmogus kasdien vidutiniškai pagamina apie litrą dujų, teigia Vanderbilto universiteto vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos skyriaus vadovė, prof. dr. Sari Acra. Nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, normalu, jei dujos iš žmogaus organizmo pasišalina keliolika kartų per dieną.

Paprastai dujos virškinamajame trakte susidaro nurijus orą (aerofagija) ir kai bakterijos storojoje žarnoje suardo tam tikrus maisto produktus.

Nuryti didelį kiekį oro galima:

  • kramtant kramtomąją gumą
  • rūkant
  • vartojant gazuotus gėrimus
  • per greitai valgant ar geriant
  • ilgai čiulpiant kietus saldainius

Tokiu būdu oras patenka į virškinamąjį traktą ir per išangę pasišalina. Maistas taip pat gali turėti įtakos susidarant dujoms.

Dažniausiai dėl dujų susidarymo organizme „kalti“ šie maisto produktai:

  • šparagai, Briuselio kopūstai, gūžiniai kopūstai, brokoliai,
  • pupelės ir lęšiai,
  • sūris, ledai, jogurtas,
  • obuolių, kriaušių sultys ir gazuoti gėrimai su daug fruktozės turinčiu kukurūzų sirupu.

Reguliariai pasišalinantis dujų kiekis yra ženklas, kad suvartojate pakankamai skaidulų ir turite sveikų žarnyno bakterijų.

Tačiau, jei dujų pasišalinimą lydi tokie simptomai kaip, pavyzdžiui, svorio netekimas, anoreksija, gausus viduriavimas, vėmimas, karščiavimas, užsitęsęs pilvo pūtimas ir stiprūs skrandžio skausmai – tai gali būti įvairių virškinamojo trakto sutrikimų požymis. 

Tokiu atveju galima įtarti:

  1. Dirgliosios žarnos sindromą
  2. Laktozės netoleravimą
  3. Pankreatitą
  4. Opas
  5. Celiakiją
  6. Tulžies akmenligę
  7. Divertikulitą

Dirgliosios žarnos sindromas

Jei dujas lydi stiprus skrandžio skausmas, nuolatinis viduriavimas arba vidurių užkietėjimas ir pilvo pūtimas, kuris pasireiškia mažiausiai tris dienas per mėnesį, gali būti, kad turite dirgliosios žarnos sindromą (DŽS). 

Jei sergate DŽS, jūsų virškinimo trakto nervai bus jautresni ten atsirandančioms dujoms. Tai lėtinė, nepatogi būklė, tačiau, anot dr. S.Acra, ji nepadarys žalos jūsų virškinimo traktui. Simptomai gali būti valdomi vaistais ir tinkama dieta.

Laktozės netoleravimas arba alergija maistui

Jei pastebėjote, kad suvalgius tam tikro maisto, pvz., pieno produktų, kuriuose yra laktozės, sunkiau pasišalina dujos, problema gali būti konkretus maistas arba laktozės netoleravimas. 

Organizmo nesugebėjimas toleruoti tam tikrų maisto medžiagų gali sukelti skrandžio skausmą, nes jūsų organizmas stengiasi jas virškinti. Kai storosios žarnos bakterijos negali tinkamai virškinti šių maisto produktų, jie suyra ir yra fermentuojami į dujas.

„Kai kurie žmonės negali virškinti piene esančio cukraus (laktozės), nes jų žarnyne trūksta fermento, reikalingo jam skaidyti, arba jie negali įsisavinti fruktozės – cukraus, kurio yra daugelyje maisto produktų, įskaitant kukurūzų sirupą“, – paaiškina gydytoja gastroenterologė dr. S.Akra.

Pankreatitas

Dujos normalios, tačiau paūmėjęs vidurių pūtimas, kurį lydi pilvo spazmai, karščiavimas, pykinimas ir vėmimas. Šie simptomai gali būti įspėjamieji pankreatito – kasos uždegimo, kuris padeda virškinimo procesui – požymiai. Dujos yra labai dažnas pankreatito simptomas. 

Peptinės opos

Peptinės opos – tai skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Jų priežastis – tam tikros bakterijos, sukeliančios deginantį skrandžio skausmą. Skausmas ateina ir praeina, trunka kelias minutes ar valandas ir paprastai gali būti jaučiamas, esant tuščiam skrandžiui. Kiti simptomai gali būti vėmimas, pilvo pūtimas, svorio kritimas.

Opos gali susidaryti bet kurioje virškinamojo trakto dalyje, tačiau dažniausiai atsiranda skrandžio gleivinėje, stemplėje arba plonosios žarnos (dvylikapirštės žarnos) pradžioje. Nors opos gali būti lengvai išgydomos, tačiau paliktos be priežiūros gali sukelti rimtų ir net gyvybei pavojingų komplikacijų.

Celiakija

Sunkus viduriavimas, neįprastos išmatos (stambios, blyškios, itin aštraus kvapo) ir svorio mažėjimas gali būti įspėjamieji celiakijos – imuninės reakcijos į glitimą (kviečių baltymą) požymiai.

„Ši imuninė reakcija sukelia žarnyno gleivinės pokyčius, kurie trukdo įsisavinti maistą, įskaitant ir angliavandenius, kurie nesuvirškinami keliauja į storąją žarną, kur bakterijos juos fermentuoja į dujų perteklių“, – paaiškina dr. S.Acra.

Negydoma celiakija gali pakenkti žarnynui. Nustačius diagnozę, glitimą būtina pašalinti iš savo kasdienio raciono.

Apendicitas 

Pilvo skausmas yra labiausiai paplitęs apendicito, rimtos infekcijos, kurią sukelia apendikso uždegimas, simptomas. Kiti įspėjamieji ženklai yra dujų užsilaikymas, vidurių užkietėjimas, vėmimas ir karščiavimas.

Apendicitu dažniau susergama vaikystėje, paauglystėje arba artėjant link dvidešimties. Negydomas jis gali sukelti rimtų komplikacijų. Jei sergate apendicitu, paprastai reikia operacijos, kad apendiksas būtų laiku pašalintas.

Tulžies pūslės akmenligė

Pernelyg didelis dujų kiekis gali būti įspėjamasis tulžies pūslės problemų ženklas, jei jį lydi tokie simptomai kaip pykinimas, lėtinis viduriavimas ir skrandžio skausmas. Kai tulžies pūslės veikla sutrinka, gali atsirasti tulžies akmenys arba tulžies pūslės uždegimas, vadinamas cholecistitu.

Kai kuriais atvejais tulžies akmenys gali ir nesukelti jokių simptomų. Tulžies pūslės problemos gali būti rimtos, todėl dėl šių simptomų svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Divertikulitas

Dujos, kurios atsiranda kartu su stipriu, staigiu skausmu apatinėje kairėje pilvo srityje, gali būti įspėjamasis divertikulito – mažų storosios žarnos gelivinės išvaržų, vadinamų divertikulais, uždegimo požymis.

Divertikuliozė (divertikulų susidarymas) dažnai neturi jokių simptomų, tačiau gali sukelti stiprų pilvo pūtimą, pilvo skausmą, mėšlungį ir vidurių užkietėjimą. Negydomas divertikulitas gali sukelti rimtų komplikacijų.

https://www.everydayhealth.com/