6 pavojingiausios plaučių uždegimo komplikacijos: kaip jų išvengti?
Per metus plaučių uždegimu suserga nuo 5 iki 11 asmenų iš 1000 suaugusių gyventojų.
Kas gali sukelti pneumoniją?
Pneumoniją gali sukelti įvairūs infekcijos sukėlėjai. Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti plaučių uždegimu yra:
- ūminė virusinė respiracinė infekcija,
- rūkymas,
- lėtinė plaučių liga,
- sunkios kitos ligos – cukrinis diabetas, inkstų nepakankamumas, badavimas, nevisavertė mityba, vaistų, silpninančių žmogaus imuninį atsaką (gliukokortikoidų, citostatikų), vartojimas ir kt.
Sukėlėjai į plaučius gali patekti trimis būdais – (mikro-)aspiraciniu (nosiaryklėje ir burnaryklėje esančiai mikroorganizmais), inhaliaciniu (legionelėmis, virusais) ir hematogeniniu (krauju). Dažniausias yra mikroaspiracinis būdas.
Su nosiaryklės sekretu bakterijos patenka į trachėją ir bronchus, kuriuose toliau dauginasi ir patenka į alveoles. Į alveoles patekę mikroorganizmai toliau dauginasi. Plaučiuose kaupiasi uždegimo ląstelės, uždegiminis skystis. Uždegimo apimtose plaučių dalyse nevyksta ventiliacija – deguonis nepernešamas iš plaučių į kraujotaką. Organizme gali pradėti trūkti deguonies. Plaučių uždegimas dažniausiai pasireiškia kosuliu, krūtinės skausmu, dusuliu ir karščiavimu. Sunkiu atveju sutrinka kitų žmogaus organų veikla.
Bakteremija ir sepsinis šokas
Jei pneumoniją sukėlė bakterijos, jos gali patekti į kraują, ypač jei laiku nesikreipėte į gydytoją. Tai vadinama bakteremija, galinti sukelti ypač pavojingą būklę – sepsinį šoką. Tai organizmo reakcija į infekciją kraujyje, kai kraujospūdis staiga sumažėja iki kritinio lygio.
Esant itin žemam kraujo spaudimui, ligonio širdis gali nepajėgti pumpuoti pakankamai kraujo į vidaus organus, tad jų veikla sutrinka.
Jei kamuoja šie simptomai, būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos:
- Karščiavimas
- Pagreitėjęs širdies ritmas
- Greitas kvėpavimas
- Žemas kraujo spaudimas
- Skrandžio sutrikimas (pykinimas, skausmas, vėmimas ar viduriavimas)
Gydytojas ištirs jūsų kraują dėl bakterijų ir paskirs antibiotikų kursą, jei sergate bakteremija.
Plaučių abscesas
Kartais dėl plaučių uždegimo juose susikaupia pūlių. Labiau tikėtina, kad taip nutiks, jei:
- Anksčiau sirgote dantenų ligomis
- Sirgote bakteremija
- Turite susilpnėjusią imuninę sistemą
- Piktnaudžiaujate alkoholiu
Nustatyta, jog vyrams ir vyresnio amžiaus žmonėms plaučių abscesai pasireiškia dažniau.
Būtina pranešti gydytojui, jei pasireiškia bent keli iš šių simptomų:
- 38,5 ar aukštesnė kūno temperatūra
- Atsikosėjimas pūliais
- Naktinis prakaitavimas
- Nepaaiškinamas svorio kritimas
- Nuolatinis nuovargis
Gydytojas ištirs gleives ar pūlius jūsų plaučiuose, kad nustatytų konkrečią infekciją, taip pat gali atlikti plaučių rentgeno arba kompiuterinės tomografijos tyrimą. Nustačius plaučių abscesą, skiriami antibiotikai, be to, gali prireikti procedūros, kurios metu iš plaučių gali būti pašalinami pūliai.
Pleuros efuzija, empiema ir pleuritas
Mūsų plaučius supa du audinių sluoksniai, vadinami pleura. Vienas apgaubia plaučių išorę, o kitas – krūtinės dalį, kurioje yra plaučiai. Jie padeda plaučiams sklandžiai judėti, kai kvėpuojame.
Jei pneumonija negydoma arba per vėlai gydoma, pleura gali išsipūsti, o įkvepiant gali atsirasti stiprus skausmas. Jei šis patinimas negydomas, plotas tarp pleuros gali prisipildyti skysčiu, vadinamu pleuros efuzija. Jei šis skystis užkrečiamas, tai sukelia empiemą – tai pūlių rinkinys pleuros ertmėje (pūlingos (užkrėstos) pleuros efuzijos forma).
Skubiai kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia šie simptomai:
- Krūtinės skausmas, kuris stiprėja kvėpuojant, kosint ar čiaudint
- Skausmas, kuris plinta į nugarą ar petį
- Karščiavimas
- Sunkumas kvėpuoti
- Negalėjimas giliai kvėpuoti dėl skausmo
Dėl pleuros efuzijos ir empiemos gydytojas gali pasiūlyti procedūrą, kurios metu adata pašalinamas skystis iš plaučių; gali būti skiriami ir antibiotikai.
Kvėpavimo nepakankamumas
Sergant pneumonija, ligonio plaučiai gali prisipildyti skysčių. Tokiu būdu jie negali pernešti pakankamai deguonies į kraują ir atsikratyti kraujyje esančio anglies dioksido. Kvėpavimo nepakankamumas – itin pavojinga plaučių uždegimo komplikacija. Didesnė tikimybė ja susirgti tiems, kas turi itin silpną imuninę sistemą, gydosi nuo alkoholizmo arba yra vyresnio amžiaus.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei turite bet kurį iš šių simptomų:
- Pagreitėjęs kvėpavimas arba sunkumas įkvėpti/ iškvėpti
- Jaučiate, kad negalite įkvėpti pakankamai oro
- Nereguliarus širdies ritmas
- Melsvas odos, pirštų galiukų ar lūpų atspalvis
- Nerimas
- Nuovargis
- Padidėjęs prakaitavimas
- Sąmonės praradimas
Gydytojas atliks rentgenogramą, kompiuterinę tomografiją, kraujo tyrimus, o pulsoksimetru išmatuos pulso ir deguonies įsotinimą kraujyje. Pacientas gydomas ligoninėje.
Inkstų nepakankamumas
Esant bakteremijai ar sepsiniam šokui, širdis gali būti nebepajėgi pumpuoti pakankamai kraujo į inkstus. Tai nėra dažna plaučių uždegimo komplikacija, tačiau itin rimta. Inkstų nepakankamumo tikimybė yra didesnė, jei turite kitų sveikatos problemų, susijusių su plaučių uždegimu.
Jūsų gydytojas stebės, ar neatsiranda inkstų sutrikimų požymių. Nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, jei turite šiuos simptomus:
- Šlapinatės mažiau nei įprastai
- Kulkšnių, kojų ar pėdų patinimas
- Sunkumas kvėpuojant
- Pykinimas
- Silpnumas
- Nereguliarus širdies plakimas
- Priepuoliai
- Skausmas ar spaudimas krūtinės sirtyje
Gydytojas patikrins, kaip veikia jūsų inkstai, atlikus šlapimo ir kraujo tyrimus. Kraštutiniais atvejais gali prireikti valyti kraują dializės aparatu, kol inkstai vėl pradės veikti.
Širdies nepakankamumas
Tyrimai rodo, kad 20 proc. žmonių, kurie atsidūrė ligoninėje dėl plaučių uždegimo, taip pat turi ir širdies problemų. Mokslininkai tiria, kodėl taip yra. Kai kurios galimos priežastys yra bakterijos, kurios patenka į širdį, stresas dėl ligos, padidinantis širdies problemų tikimybę. Tikimybė turėti širdies problemų, susijusių su plaučių uždegimu, yra didesnė, jei esate vyresnio amžiaus arba jau sergate įvairiomis širdies ligomis.
Neignoruokite šių simptomų:
- Sunkumas kvėpuoti
- Nereguliarus širdies susitraukimų dažnis
- Nuolatinis kosulys ar švokštimas
- Atsikosėjimas rausvomis gleivėmis
- Pėdų, kulkšnių, kojų patinimas
- Nuovargis
- Apetito praradimas, pykinimas
- Nepaaiškinamas svorio kritimas ar staigus svorio padidėjimas
Bendras asmenų, sergančių visuomenėje įgytu plaučių uždegimu, mirštamumas yra nuo 5 proc. iki 14 proc. Nuo sunkaus plaučių uždegimo miršta 30–40 proc. žmonių.
Plaučių uždegimo gydymo vieta (namuose ar ligoninėje) ir būdas (geriamieji ar intraveniniai antibiotikai ir kiti vaistai) priklauso nuo ligos sunkumo, paciento amžiaus, gretutinių ligų.
Parengta pagal: santa.lt ir webmd.com