5 atminties praradimo priežastys, arba kodėl neprisimenate kai kurių dalykų
„Pacientai gali patirti atminties praradimą ir panašiai apibūdinti savo simptomus, tačiau gydytojas gali atskirti, kurios smegenų dalys yra paveiktos, – sako Brighamo ir Moterų ligoninės neurologas, Harvardo medicinos mokyklos neurologijos dr. Sethas Gale’as. – Kai įsigilini ir išsiaiškini, kas iš tikrųjų vyksta su žmogaus psichinėmis funkcijomis, gali juos nuraminti. Pavyzdžiui, įprasta, kad žmogus vis dar sugeba mokytis ir prisiminti informaciją, tačiau dėl perteklinės proto perkrovos šiuo gyvenimo laikotarpiu jiems sunku tai gerai padaryti“.
Jei jums neramu dėl savo atminties, pasitarkite su specialistais, kurie, atlikę įvairius tyrimus (įskaitant galbūt MRT), galės nustatyti, kas turi įtakos jūsų atminties prastėjimui.
Štai keli veiksniai, kurie gali neigiamai veikti atmintį.
1. Stresas, nerimas ir depresija
Didelis stresas ar pasikartojantis nerimas gali sukelti dėmesio ir atminties problemų, sako med. m. dr. Constantine Lyketsos, Johnso Hopkinso medicinos įstaigos Atminties ir Alzheimerio gydymo centro direktorius.
Tai ypač būdinga žmonėms, kurie atsakingi už daug veiklų tiek namų, tiek darbo aplinkoje ir blogai miega. Paprastai streso mažinimas gali pagerinti atmintį, sako jis.
Negydomas lėtinis stresas gali sukelti depresiją, kuri taip pat gali turėti įtakos smegenų funkcijai, įskaitant kai kuriuos atminties rodiklius, teigiama 2022 m. gegužės mėn. žurnale „Frontiers in Psychiatry“ paskelbtame tyrime. Tačiau atsiradusią depresiją reikia gydyti konsultuojantis su gydytojais, kurie skirs atitinkamų vaistų, pažymi Nacionalinis senėjimo institutas.
2. Miego problemos
Miego sutrikimai, įskaitant nemigą arba lėtinį negebėjimą užmigti, taip pat miego apnėją (sutrikimas, dėl kurio kvėpavimas trumpam sustoja miegant), yra susiję su atminties praradimu bei demencija, teigia Harvardo medicinos mokykla. Miego trūkumas sukelia nuovargį, o tai savo ruožtu gali sukelti „smegenų rūką“ ir atminties sutrikimus.
2022 m. žurnale „Journal of Sleep Research“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad nemiga ir miego apnėja sergantys žmonės prasčiau atliko veiksmus ir užduotis, susijusias su atmintimi, palyginti su žmonėmis, neturinčiais šių problemų.
Negydoma miego apnėja paveikia erdvinę navigacinę atmintį, teigiama 2021 m. žurnale „Journal of Clinical Sleep Medicine“ paskelbtame tyrime. Šio tipo atmintis apima gebėjimą atsiminti kryptis ir vietą, kur padėti daiktus (pvz., raktus), sako dr. C.Lyketsos.
„Vienas iš paaiškinimų yra tas, jog asmenims, sergantiems miego apnėja, deguonies tiekimas į smegenis per naktį nutrūksta kelis šimtus kartų. Smegenys patiria stresą dėl deguonies sutrikimo, todėl žmonės atsibunda“, – sako ekspertas ir priduria, kad dėl miego apnėjos neretai gali pasireikšti įvairūs atminties praradimo požymiai.
3. Vaistai
Atminties praradimas ar užmaršumas gali būti ženklas, kad reikia koreguoti vaistus. Pasak Amerikos pensininkų asociacijos, kelių rūšių vaistai gali paveikti atmintį, įskaitant:
- Vaistai nuo nerimo
- Antidepresantai
- Antihistamininiai vaistai
- Vaistai nuo traukulių
- Vaistai nuo kraujospūdžio
- Tam tikri skausmą malšinantys vaistai
- Cholesterolio kiekį mažinantys vaistai
- Vaistai nuo diabeto
- Vaistai Parkinsono ligai gydyti
- Migdomieji
4. Nepakankama mityba
Pasak Klivlando klinikos, vitamino B12 trūkumas (vieno iš B grupės vitaminų, būtinų normaliai nervų funkcijai užtikrinti) gali sukelti sumišimą ir net demenciją.
Pasak JAV Nacionalinio sveikatos instituto, suaugusieji kasdien turėtų gauti apie 2,4 mikrogramo vitaminno B12, vartodami tokius maisto produktus kaip pieno produktai, mėsa ir žuvis, vitaminu B12 praturtintas grūdines kultūras.
Vitamino B12 trūkumo rizikos veiksniai:
- Vyresnis amžius (daugiau nei 75 m.)
- Turint virškinimo sistemos sutrikimų
- Laikantis griežtos veganiškos ar vegetariškos dietos
- Tam tikrų vaistų vartojimas (pvz. vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą), kontraceptinės tabletės ir kt.
- Sergantys Sjögreno sindromu
- Didelis suvartojamo alkoholio kiekis
5. „Tylusis“ insultas
Akivaizdūs gebėjimo mąstyti ir normaliai judėti pokyčiai gali atsirasti dėl insulto, kuris blokuoja pagrindines kraujagysles, maitinančias smegenis, sako neurologijos dr. S.Gale’as.
Nedidelės atminties problemos taip pat gali išsivystyti palaipsniui po „tylių“ insultų, kurie dažniausiai atsiranda be jokių pastebimų simptomų ir paveikia mažesnes kraujagysles, teigia Amerikos širdies asociacija.
Smegenys ypač pažeidžiamos dėl užblokuotos ar sumažėjusios kraujotakos, dėl to jos netenka deguonies ir pagrindinių maistinių medžiagų. Žmonėms, turintiems atminties praradimo problemų, yra didesnė insulto rizika. O užmaršumas gali būti ankstyvas įspėjamasis širdies ir kraujagyslių ligų, įskaitant insultą, požymis, teigiama 2021 m. BMC Public Health paskelbtame tyrime.
Rečiau pasitaikančios atminties praradimo priežastys
Kiti veiksniai, galintys sukelti atminties problemų:
- Infekcija.
Atminties praradimas gali būti siejamas su sunkia infekcija aplink smegenis, ypač jei ji negydoma, sako neurologas dr. S.Gale’as. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės, ilgai sirgę COVID-19, pranešė apie atminties sutrikimus.
- Galvos trauma.
Pasak JAV nacionalinio neurologinių sutrikimų ir insulto instituto, lengvo smegenų pažeidimo simptomai gali būti sumišimas ir atminties bei koncentracijos sutrikimai.
- Navikai.
Atmintį ir gebėjimą apdoroti informaciją gali paveikti smegenų augliai, teigia Nacionalinė smegenų auglių draugija. Be to, smegenų auglio gydymo būdai, tokie kaip smegenų chirurgija, chemoterapija ar spindulinė terapija, gali paveikti jūsų atmintį.
- Alkoholizmas, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis.
Tiek alkoholizmas, tiek piktnaudžiavimas narkotikais gali paveikti atmintį, sako dr. C.Lyketsos. 2022 m. žurnale „Journal of Translational Medicine“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad didelis alkoholio vartojimas tarp 70 metų ir vyresnių suaugusiųjų padidino pažinimo sutrikimų riziką, palyginti su mažai geriančiais ir negeriančiais tos pačios amžiaus grupės žmonėmis.
Parengta pagal: www.everydayhealth.com
Užsiregistruoti konsultacijai pas neurologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.