Plaukų slinkimas
Plaukų slinkimas / Shutterstock nuotr.

10 priežasčių, kodėl slenka plaukai

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-03-21 09:10
Plaukai gali pradėti slinkti arba retėti dėl įvairių priežasčių. Kartais plaukų slinkimas yra šalutinis ligos poveikis. Jei pastebite, jog plaukų slinkimas suintensyvėjo, jie tapo trapūs ir plonėjantys, kreipkitės į gydytoją dermatologą-trichologą, kad laiku paaiškėtų problemos priežastis.
Susipažinkite su kai kuriomis dažniausiai pasitaikančiomis plaukų slinkimo priežastimis.

Hormonų pusiausvyros sutrikimai

„Androgenų arba vyriškų lytinių hormonų perteklius ir hormonų disbalansas yra dažniausia plaukų slinkimo, pavyzdžiui, androgenetinės alopecijos, priežastis“, – sako Niujorke dirbanti kosmetologė dermatologė medicinos mokslų daktarė Michele Green.

Androgenai turi įtakos moterų ir vyrų nuplikimui. Moteriško tipo nuplikimo atveju androgenai gali sukelti plaukų folikulų silpnumą, dėl kurio taip pat per daug slenka plaukai. Dr. M. Green aiškina, kad jautrumas androgenams gali padidėti, prasidėjus su estrogenais susijusiems pokyčiams, pvz., vartojant kontraceptikus arba menopauzės metu.

Kita vertus, vyrų plikimas yra susijęs su androgenų, vadinamų dihidrotestosteronu (DHT), kiekio padidėjimu. Dermatologė M. Green sako, kad DHT ne tik prisijungia prie plaukų folikulų ir stabdo plaukų augimą, bet ir apskritai gali sutrumpinti plauko gyvavimo trukmę. Tai taip pat vadinama androgenine alopecija.

„MedlinePlus“  nurodo keletą papildomų medicininių būklių, galinčių sukelti tokio tipo plaukų slinkimą. Tai:

Skydliaukės problemos

Kitos sveikatos būklės, susijusios su hormonais, taip pat gali prisidėti prie plaukų slinkimo. Plaukai gali slinkti tiek dėl nepakankamai aktyvios skydliaukės (hipotireozė), tiek dėl pernelyg aktyvios skydliaukės (hipertireozė), nes kiekviena būklė sukelia hormonų disbalansą.

Pasak Klivlendo klinikos, plaukų slinkimą gali lemti ir autoimuninės skydliaukės ligos, tokios kaip Hašimoto tiroiditas ir Greivso liga. Skydliaukės hormonai padeda reguliuoti beveik visas organizmo funkcijas, įskaitant plaukų augimą. Laiku paskirtas skydliaukės ligų gydymas padės suvaldyti hormonų veiklą.

Pogimdyvinis laikotarpis

Pasak med m. dr. M. Green, plaukų slinkimas vargina net 40–50 proc. neseniai pagimdžiusių moterų. Nėštumo metu labai padidėja estrogenų kiekis, todėl gali laikinai pasikeisti plaukų augimo ciklai. Tikėtina, kad šiuo laikotarpiu plaukų slinkimas bus mažesnis nei įprastai.

Po nėštumo estrogenų koncentracijai grįžus į normalią būseną, galite pastebėti didesnį plaukų slinkimą nei įprastai. Taip pat neretai po gimdymo mamos pastebi plonėjančius plaukus ar net plikimą. Klivlendo klinikos duomenimis, po gimdymo plaukai gali slinkti nuo 1 iki 6 mėnesių po gimdymo, o simptomai gali tęstis iki 18 mėn.

Tačiau plaukų slinkimas šiuo laikotarpiu yra laikinas – plaukai ataugs. Nors plaukų slinkimo po gimdymo išvengti neįmanoma, galite sušvelninti šią problemą, kruopščiau rūpindamosios plaukais ir neatsisakydamos prenatalinių vitaminų.

Tam tikrų vaistų vartojimas

Pasak Amerikos plaukų slinkimo asociacijos, plaukų slinkimas yra daugelio vartojamų vaistų šalutinis poveikis. Pavyzdžiui, kraują skystinantys vaistai, geriamieji kontraceptikai, vaistai nuo depresijos, vaistai nuo uždegimo, beta ir kalcio kanalų blokatoriai gali sukelti plaukų retėjimą arba nuplikimą.

Plaukų slinkimą taip pat gali sukelti per didelis vitamino A kiekis ir šio vitamino turintys vaistai, vadinami retinoidais. Kai kurie chemoterapiniai vaistai, vartojami vėžiui gydyti, gali sukelti visišką plaukų slinkimą, nes jie veikia naikindami vėžio ląsteles. Kaip žinia, plaukai atauga po chemoterapijos.

Įvairūs alopecijos tipai

Alopecija yra medicininis terminas, reiškiantis plaukų slinkimą, o alopecija areata (AA) arba židininė alopecija yra autoimuninė būklė, kai imuninė sistema puola ir naikina plaukų folikulus, stabdydama naujų augimą.

Priklausomai nuo AA tipo, plaukai gali slinkti tik galvoje arba visame kūne. Pasak Amerikos dermatologijos akademijos asociacijos (AAD), ši autoimuninė būklė gali pasireikšti plonėjančiais plaukais, plaukų slinkimu, daliniu arba visišku nuplikimu, be to, ji gali būti nuolatinė arba laikina. Yra daugybė priežasčių, įskaitant ir genetines. Pasitarkite su gydytoju apie galimą gydymą.

Fizinė trauma

Kai organizmas patiria didelį fizinį stresą, gali sutrikti natūralus plaukų augimo ir poilsio ciklas, todėl plaukai gali išslinkti net kuokštais. Bet koks organizmo sukrėtimas, pavyzdžiui, staiga įvykusi nelaimė, operacija, nudegimas ar sunki liga, taip pat gali sukrėsti plaukų folikulus.

Pasak Penn Medicine, dėl to gali iškristi iki 50–75 proc. plaukų, kartais praėjus keliems mėnesiams po įvykio. Toks plaukų slinkimas, dar vadinamas telogeniniu slinkimu, gali išnykti per 6–8 mėnesius.

Plaukai taip pat gali slinkti dėl įvairių infekcijų ir ligų. Šią problemą gali paskatinti ir grybelinės odos infekcijais arba bakterinės (pvz. sifilis). Laiku paskirtas infekcijos gydymas gali atkurti plaukų augimą ir užkirsti kelią jų slinkimui ateityje.

Stresas

Plaukų slinkimą gali paskatinti didelis stresas, pavyzdžiui, susirgus liga arba patyrus operaciją. „Daugeliui pasireiškia ūmus telogeninis efluviumas, kai iki 70 proc. plaukų folikulų pereina į ramybės (telogeno) būseną, palyginti su maždaug 10–20 proc. plaukų folikulų, kurie paprastai būna telogeno būsenoje“, – aiškina dr. M. Green.

Galite nustebti sužinoję, jog COVID-19 atveju, pasak AAD, plaukų slinkimą gali sukelti ne pati liga, o stresas. Organizacija pažymi, kad plaukų slinkimas taip pat būdingas po karščiavimo ar apskritai sveikstant po ligos.

Emocinė trauma gali sukelti ūminį telogeninį efluviumą. Kai susiduriate su gyvenimą keičiančiu įvykiu, pavyzdžiui, skyrybomis ar išsiskyrimu, bankrotu ar kitomis finansinėmis problemomis, namų praradimu ar artimo žmogaus mirtimi, didelis emocinis stresas gali sutrikdyti normalų plaukų augimo ciklą. Paprastai toks plaukų slinkimas būna laikinas, o suvaldžius stresą paprastai vėl pradeda normaliai augti.

Trichotilomanija

Tai nenumaldomas įprotis rautis plaukus. Mokslininkai mano, kad ši psichikos sveikatos būklė yra susijusi su obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu ir kitų rūšių nerimo sutrikimais.

Be priverstinio plaukų traukimo, kiti trichotilomanijos požymiai yra palengvėjimo ar malonumo jausmas ištraukus plaukus, taip pat pastebimi plaukų slinkimo plotai. Mayo klinikos duomenimis, trichotilomanija dažniausiai išsivysto 10–13 m. amžiuje, tačiau ji laikoma lėtine problema, kuri galima suvaldyti gydant.

Jei įtariate, kad jums gali būti ši psichikos sveikatos būklė, yra gydymo būdų, kurie gali padėti, pavyzdžiui, kognityvinė elgesio terapija ir įpročių keitimo mokymas, pažymi Mayo klinika. Geriausia iškart kreiptis į psichoterapeutą ar gydytoją psichiatrą.

Vitaminų ir maistinių medžiagų trūkumas

Pasak specialistų, tam tikrų vitaminų ir mineralų trūkumas (nepakankamas baltymų, biotino, cinko ir geležies kiekis) gali lemti plaukų slinkimą ir sulėtėjusį jų augimą, nes jie padeda plaukų augimo ciklui ir ląstelių apykaitai.

Dėl netinkamos mitybos arba dietų laikymosi gali trūkti visų rūšių maistinių medžiagų, o tai savo ruožtu gali sukelti plaukų slinkimą – nuo plonėjančių plaukų iki plikimo. Tačiau prieš pirkdami vitaminus, pirmiausia pasitarkite su šeimos gydytoju, atlikite tyrimus, kokių vitaminų ir maistinių medžiagų jūsų organizmui labiausiai trūksta.

Nors dr. M. Green rekomenduoja į savo mitybą įtraukti riebią žuvį, uogas, lapinius žalumynus ir kitus maisto produktus, kurie gali skatinti sveiką plaukų augimą, ji taip pat pažymi, kad net ir sveika mityba gali turėti trūkumų. Todėl svarbu pasitarti su gydytoju prieš pradedant vartoti bet kokius maisto papildus, nes kai kurių maistinių vitaminų perdozavimas (pvz. A ir E) gali sukelti plaukų slinkimą.

Ekstremali plaukų priežiūra

Siekdami sukurti stilingą šukuoseną, galite pakenkti ir sugadinti savo plaukus, teigia Amerikos dermatologijos akademijos asociacija. Plaukų slinkimą gali sukelti per dažnas šampūno bei džiovintuvo naudojimas, daugkartinis plaukų formavimo priemonių naudojimas, plaukų tempimas, pvz., džiovinant plaukus džiovintuvu, arba per stiprus galvos odos trynimas. Dermatologė pataria ieškoti švelnių ir kuo natūralesnių plaukų priežiūros priemonių, kad išvengtumėte žalos plaukams.

Parengta pagal: everydayhealth.com