10 maisto produktų, galinčių užkirsti kelią prostatos uždegimui
Prostata yra vidinis vyrų lytinis organas – liauka, gaminanti skystį, reikalingą spermatozoidams judėti ir išgyventi moters organizme. Šis skystis sudaro didžiąją ejakuliato dalį. Prostata atsiveria į šlaplę, tokiu būdu vyrų lytiniai ir šlapimo takai susikerta. Tai sudaro galimybę šlapimo takų uždegimams sukelti lytinių takų ar organų uždegimus.
Ar prostatos uždegimai – dažnas vyrų susirgimas?
Tikslių duomenų apie prostatito dažnį tarp vyrų nėra daug. Prostatito tikimybė amžėjant didėja: tarp vyresnių nei 45 metų amžiaus vyrų ji gali siekti iki 10 proc., deja, tik 10 proc. šių susirgimų pavyksta nustatyti infekcinį sukėlėją.
Kokios esminės prostatito atsiradimo priežastys?
Prostatos uždegimo kilmė gali būti dvejopa – infekcinė ir idiopatinė, t.y. neaiškios kilmės.
- Infekcinių uždegimų atvejų ligą sukelia bakterijos, patekusios į lytinius takus. Dažniausiai tai žarnyno grupės bakterijos, tokios kaip žarninė lazdelė ar enterokokai, tačiau galimi ir kiti, pavyzdžiui, lytiniu keliu plintantys sukelėjai, tokie kaip chlamidijos, trichomonos ar ureaplazmos.
- Idiopatinio uždegimo atveju, jį sukelia pakitę imuniniai mechanizmai ar sutrikusi hormoninė reguliacija, kuomet liaukiniame audinyje ima kauptis uždegimą sukeliančios ląstelės.

Gydytojas urologas Ignas Lukošius.
Kokie simptomai liudija, jog prasidėjo prostatos uždegimas?
Uždegimas gali būti ūminis, kai pasireiškia staiga ir turi labai gerai išreikštą kliniką, ir lėtinis, kada įvairiu lygmeniu išreikšti simptomai trunka ilgiau nei tris mėnesius.
Kaip minėjau, prostata yra kryžkelėje tarp lytinių ir šlapimo takų, dėl kilusio uždegimo ši liauka paburksta ir tampa skausminga. Todėl ir prostatito simptomatika atitinka pažeisto organo vietą bei funkciją:
- gali sutrikti šlapinimasis, jis gali būti dažnas, skausmingas, sunkus, su nenumaldomu noru šlapintis ir šlapimo nesulaikymu;
- atsiranda skausmas pilvo apačioje, tarpvietėje, varpoje, sėklidėse, šlaplėje, galima ir skausminga ejakuliacija, spermoje gali atsirasti kraujo.
Kaip vyrai turi rūpintis prostata, kad išvengtų uždegimo?
Lytinių organų sveikata reikia rūpintis taip pat, kaip ir kitų organų sveikata:
- palaikyti fizinį aktyvumą,
- pasirūpinti įvairia mityba,
- vartoti pakankamai skysčių,
- atsisakyti žalingų įpročių,
- išlaikyti adekvatų darbo ir poilsio režimą,
- vengti stresinių situacijų.
Prostatito rizikos faktoriai yra sėdimas darbas, mažas skysčių suvartojimas, vidurių užkietėjimas, prasta lytinių organų higiena, nereguliarūs lytiniai santykiai, didelė lytinių partnerių kaita, nesaugūs lytiniai santykiai.
Šių situacijų reikėtų vengti arba jas koreguoti, pavyzdžiui, nesėdėti ilgiau nei valandą, daryti pertraukas, kurių metų patartina pasivaikščioti ar atlikti apatinės kūno dalies fizinius pratimus. Kadangi šio susirgimo simptomai yra itin bloginantys gyvenimo kokybę, ligoniai gana operatyviai ieško gydytojų urologų pagalbos. Tenka juos konsultuoti net ir skubios pagalbos skyriuje.
Kokį vaidmenį tam vaidina vyro mityba?
Mitybinius faktorius galima būtų suskirstyti į dvi grupes: padedančius slopinti ar galinčius prevencijuoti prostatitą, ir sunkinančius šios ligos eigą.
Pirmasis teigiamas mitybinis faktorius – vanduo. Pakankama organizmo hidratacija užtikrina gerą prostatos kraujotaką, tinkamą prostatos sekreto takumą, pakankamai chemiškai neutralią, todėl mažiau prostatą dirginančią, šlapimo sudėtį, bei tinkamą apatinių šlapimo takų urodinamiką, apsaugančią nuo mažų bakterijų kiekių šlapimo takuose.
Bet kurio uždegimo, tuo pačiu ir prostatito, metu padidėja oksidacinių reakcijų intensyvumas, o tai neigiamai veikia ląsteles, pradeda biocheminius virsmus, kurie tampa skausminiais pojūčiais.

Sveika mityba, daržovės ir vaisiai / Shutterstock nuotr.
Maisto produktai, turintys antioksidacinių savybių, labai pravartūs lėtinio nebakterinio prostatito profilaktikai ir gydymui:
- žalioji arbata be kofeino,
- pomidorai, kuriuose gausu likopeno,
- granatai,
- ciberžolė.
Taip pat naudingos ir polinesočiosios riebalų rūgštys, kurių yra šiuose produktuose:
- žuvų taukuose,
- riešutuose,
- moliūgų sėklose,
- alyvuogėse,
- avokaduose.
Labai svarbu vartoti daug maistinių skaidulų turinčių produktų: neapdirbtų grūdų ar kruopų, vaisių ir daržovių. Maistinės skaidulos užtikrina gerą žarnyno tranzitą, todėl palaiko tinkamą bakterijų kiekį organizme, apsaugodamos nuo jų pertekliaus sukeliamų infekcijų.
Neigiamai prostatos sveikatą veikia:
- alkoholis,
- kofeinas,
- rafinuotas cukrus,
- gazuoti gėrimai,
- aštrus, rūgštus, sūrus maistas.
Pagal atliktų tyrimų rezultatus, ligoniai, sergantys lėtiniu prostatitu, kurie atsisakė šių maisto produktų, žymiai pagerino savo gyvenimo kokybę, nes prostatito sukelti simptomai sumažėjo, net nevartojant jokių vaistų.
Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją urologą Igną Lukošių galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.