Somatizaciniai sutrikimai


Somatizacinis sutrikimas – tai somatoforminių psichikos sutrikimų grupei priklausantis psichinis sutrikimas (šios grupės ligos imituoja fizinio kūno ligas). Esant šiam sutrikimui, neretai žmogus jaučia skausmą, bet jis dažniausiai yra psichologinės kilmės.

Nustatyta, jog šie sutrikimai gerokai dažniau pasireiškia moterims ir paprastai prasideda jauniems suaugusiems žmonėms.

Kaip atpažinti somatizacinus sutrikimus

 • Žmogų kankina nerimas, depresija
 • Nuolatiniai ligos ieškojimai
 • Nepasitikėjimas medikais ir pakartotinų tyrimų reikalavimas
 • Nuolatiniai skundai dėl skausmų, pykinimo, kvėpavimo sutrikimų ar dėl dažno širdies plakimo

Ligoniui dažnai būna būdingi besikeičiantys somatiniai negalavimai bet kurioje kūno vietoje, kurie dažniausiai tęsiasi ne vienerius metus. Dažnai negalavimus žmogus jaučia virškinimo trakte (skausmas, raugėjimas, vėmimas, pykinimas ir pan.), patologiniai pojūčiai odoje (niežėjimas, deginimas, aptirpimas, sausumas) bei išbėrimai, rankų ir kojų skausmas. Pacientas netiki gydytojų įtikinėjimais, kad simptomų negalima paaiškinti somatinėmis priežastimis.

Somatizacinių sutrikimų atsiradimui įtakos daro:

 1. Genetika 
 2. Nedideli fiziologiniai sutrikimai vaikystėje (skausmas, nuovargis, svaigulys, galvos skausmas, nemiga)
 3. Vieno iš tėvų nebuvimas
 4. Bedarbystė
 5. Vienatvė ir kiti nemalonūs jo gyvenimo įvykiai
 6. Psichologinės traumos.

Kaip sutrikimai gydomi

 • Asmenims, kuriems pasireiškia somatizaciniai sutrikimai, patariama reguliariai (kas 4–6 savaites) apsilankyti pas gydytoją (net tada, kai jaučiasi gerai). 
 • Gydytojas atlieka trumpą somatinį tyrimą ir pacientui paaiškina, kad tyrimo rezultatai yra svaresnis įrodymas nei paciento skundai. Pacientas turi suvokti, jog simptomai kyla pasąmonės lygiu. Pokalbis apie somatinius negalavimus pamažu turi būti nukreipiamas į pokalbį apie psichosocialinius stresus.
 • Patariama atsargiai žmogų nukreipti psichiatro konsultacijoms.
 • Vaistai skiriami tik esant dideliam skausmui, virškinamojo trakto funkciniams sutrikimams. Esant nerimui, galima trumpam laikui skirti raminamųjų.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-10-21