
Skoliozė – tai stuburo išlinkimas į šoną. Dažniausiai stuburas ima linkti vaikams dėl slankstelių raidos sutrikimų, silpno raumenų ir raiščių aparato, rachito, genetikos. Iškrypęs stuburas įgauna S arba C formą.
Skoliozės rūšys
Išskiriama keletas skoliozės rūšių:
- kaklo skoliozė
- krūtinės skoliozė
- juosmens srities stuburo iškrypimai.
Be to, skoliozė gali būti:
- Dalinė, kuomet į vieną šoną iškrypsta kuri nors stuburo dalis,
- Visiška, kuomet iškrypsta visas stuburas, įgaudamas S raidės formą. Apie vertikaliąją ašį pasisukus stuburo slanksteliams, susidaro kifoskoliozė – šonkaulių kuprelė.
Skoliozės priežastys
- Jei skoliozė pasireiškia dėl nežinomų priežasčių – taip idiopatinė skoliozė. Ypač brendimo laikotarpiu yra paplitusi paauglių idiopatinė skoliozė, kuri, jei nėra laiku gydoma, gali pablogėti.
- Skoliozė gali pasireikšti ir kaip gretutinė liga šalia centrinės nervų sistemos sutrikimų, neuroraumeninių ligų.
- Dažnai ligos atsiradimui įtakos turi ir paveldimumas. Labai svarbu, kaip vyko gimdymo procesas: naujagimis gali gimti su skolioze tuo atveju, jei gimdymo metu buvo didelis spaudimas/pasisukimas kaukolės kaulų ir stuburo slankstelių gimdymo metu, bet šis iškrypimas nebuvo laiku koreguotas.
- Skoliozę kai kurie žmonės įgyja, jei nuolat dirba arba sportuoja netaisyklingose pozose, pvz. jei nuolat naudojama tik viena kuri nors kūno pusė.
Skoliozės gydymas
- Ankstyvos stadijos skoliozė sėkmingai gydoma masažais, gydomąja mankšta, kineziterapija, pritaikomi specialūs įtvarai.
- Progresuojant skoliozei arba esant itin sunkiai šios ligos formai – prireikia operacijos.
Paskutinė atnaujinimo data 2022-11-21