Sieros kamštis


Sieros kamštis susidaro, kai padžiūvusi siera susikaupia išorinėje klausomojoje landoje ir yra susimaišiusi su riebalinių liaukų sekretu, tokiu būdu landa užkemšama.

Požymiai

 • Ausies skausmas
 • Ūžesys ausyse
 • Spaudimo jausmas ausyje
 • Ausies užgulimas
 • Klausos sutrikimas
 • Savos kalbos skambėjimas ausyse

Šios būklės pradžioje, kol sieros kamštis visiškai neužkemša išorinės klausomosios landos, beveik nejuntami jokie simptomai. Tačiau kai sieros kamštis pasidaro kietas ir aklinai užkemša ausies landą, žmogus gali jausti spaudimą ausyje, net skausmą. 

Kaip susidaro sieros kamštis

Siera yra išorinės ausies sekretas, kurį gamina išorinės klausomosios landos odoje esančios liaukutės. Siera kartu su mažyčiais plaukeliais, esančiais klausomojoje landoje, yra reikalingi, nes sulaiko ten patekusias dulkes, svetimkūnius, slopina mikroorganizmų dauginimąsi.

 • Siera iš klausomosios landos turi pasišalinti savaime iškrisdama, tačiau pasitaiko, jog kai kuriems asmenims ausyje gaminasi perteklinis vaško kiekis arba jo išsivalymo procesas yra sutrikęs, tokiu būdu susidaro sieros kamštis.
 • Sieros kamštis gali atsirasti ir netinkamai valantis ausis, kuomet ausų krapštuku siera nustumiama toliau.

Kaip jis pašalinamas

Geriausia, jog susidariusį sieros kamštį pašalintų gydytojas.

 1. Jei siera labai nesukietėjusi, kamštis išplaunamas kūno temperatūros vandeniu specialiu švirkštu. 
 2. Jei kamštis kietas, gydytojas jį gali ištraukti užkabinęs specialiu kabliuku.
 3. Priklausomai nuo kamščio konsistencijos, dydžio ir landos formos, gydytojas gali jį išsiurbti siurbliu.
 4. Jei kamštis įstrigęs ir jo nepavyksta iš karto pašalinti, kelias dienas į ausį lašinami riebaliniai ar šarminiai lašai ir tik po to kamštis išplaunamas. Išplovus kamštį, kurį laiką dar jaučiamas ausies užgulimas. Jį sukelia esantis prie būgnelio vanduo, kurį reikia išsausinti.
 5. Po sieros kamščio pašalinimo būtina patikrinti klausą bent šnabždesiu. Po kamščio pašalinimo gydytojas landą užkemša vata, nes už kamščio ausies būgnelis turėjo kitokį mikroklimatą nei aplinka.
 6. Itin retais atvejais ausies landoje gali būti kaulinės išaugos (egzostozės), ir net nedidelis sieros kiekis gali užkimšti landą, ypač valant. Tuomet kaulinės išaugos šalinamos operaciniu būdu.

Paskutinė atnaujinimo data 2023-12-20

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai