Progresuojančios raumenų distrofijos – tai pirminės pačių raumenų ligos, dažniausiai pasireiškiančios raumenų silpnumu ir suplonėjimu (atrofijomis). Ligoniui blogiau vystosi raumenys arba jie visai suplonėja, nyksta, silpniau susitraukia.
Progresuojančios raumenų distrofijos dažniausiai prasideda vaikystėje ar paauglystėje ir nuolat progresuoja. Šia liga sergantys vaikai pradeda vaikščioti itin vėlai (apie 1–3 gyvenimo metus). Einat, lipant laiptais ar bėgant itin greit pavargsta kojos, vaikai dažnai net nenori vaikščioti.
Raumenys plonėja, tačiau kai kuriose srityse jų apimtis gali net padidėti, pvz., blauzdų, pečių ar pilvo sienos, taip yra dėl riebalinio audinio pagausėjimo. Neretai pacientą vargina dažnas, nereguliarus ar retas širdies plakimas, dusulys, skausmai širdies plote.
Šios ligos yra paveldimos. Dėl genetinio defekto žmogaus raumeninių ląstelių sienelėse (membranose) trūksta tam tikrų baltymų, todėl ląstelėse sutrinka angliavandenių, baltymų apykaita. Dėl šių priežasčių raumenų skaidulos žūsta, atrofuojasi, tokiu būdu jas pakeičia riebalinis ir jungiamasis audinys. Kadangi riebalinis audinys susitraukinėti negali, raumens jėga gerokai sumažėja.
Ligonio sveikatos būklę pirmiausia įvertina neurologas. Tuomet reikalinga ir genetiko konsultacija bei išsamesni genetiniai tyrimai. Elektromiografinio tyrimo metu registruojami raumenų bioelektriniai potencialai atspindi pirminį raumenų pažeidimą. Svarbūs biocheminiai kraujo tyrimai. Tikslią ligos diagnozę patvirtina morfologinis raumens gabalėlio, paimamo chirurginiu (biopsijos) būdu, tyrimas.
Nustačius raumenų distrofiją, pacientui:
Jei jūs ar šeimos narys sergate progresuojančia raumenų distrofija, patariama psichologo ar psichoterapeuto konsultacija.