Radikulopatija


Radikulopatija (arba radikulitas) – tai nugaros smegenų nervų šaknelių pažeidimas, kuris sukelia neurologinius simptomus. Radikulopatijos simptomus žmogus galima jausti ne tik ties pakenktu disku ir nervų šaknele, bet ir kitose kūno vietose, mat iš nugaros smegenų besišakojantys nervai pasiekia įvairias kūno sritis.

Dažniausiai radikulopatijai būdingi simptomai:

 1. Nugaros, sprando ir juosmens srities skausmas.
 2. Raumenų silpnumas ir tirpimo pojūtis.
 3. Jutimo sutrikimai.
 4. Skausmas krūtinėje.
 5. Šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai.

Išskiriami trys radikulopatijos tipai:

 1. Juosmeninės-kryžmeninės;
 2. Krūtininės srities;
 3. Kaklinės srities.

Dažniausiai pasitaiko juosmeninės-kryžmeninės dalies radikulopatija, kuriai būdingas:

 • skausmas (skauda šaknelės išėjimo iš stuburo kanalo vietoje ir šaknelės įnervacijos zonoje), 
 • skausmą lydi lokalus nugaros tiesiųjų raumenų įtempimas, nemalonūs pojūčiai šaknelės inervacijos zonoje,
 • jei ligos simptomai užsitęsia ilgai, šaknelės įnervacijos zonoje gali prasidėti raumenų nykimas, kartais išnyksta visi jutimai. 

Kas lemia radikulopatiją?

Dažniausia radikulopatijos priežastis – tarpslankstelinio disko išvarža, tačiau šakneles gali traumuoti ir osteofitai (kaulinės išaugos), aplinkinių raiščių suplonėjimas, sustorėję stuburo raiščiai bei apie šaknelę susiformavusios sąaugos, taip pat uždegiminiai, apie šakneles esančių dangalų, pakitimai, stuburo kanalo susiaurėjimas. 

Radikulitas gali atsirasti ir dėl nugaros kanalo stenozės, stuburo degeneracinių pakenkimų ir nestabilumo (pvz. skoliozės). Šaknelių pažeidimą taip pat gali sukelti ir įgimtos stuburo anomalijos ar šalia šaknelių esantys navikai.

Paprastai radikulopatijos požymiai pasireiškia staiga, juos gali išprovokuoti peršalimas, intensyvus fizinis krūvis ar infekciniai veiksniai. Skausmas gali užtrukti net kelias savaites, net ir intensyvaus gydymo metu.

Kokiais atvejais liga gali komplikuotis?

Jei žmogus delsia kreiptis į gydytoją arba, jei gydymas nepagerina jo sveikatos būklės ir laiku nepritaikomas chirurginis gydymas, liga gali komplikuotis. Tokiu atveju gali atsirasti negrįžtami nervinio audinio pakitimai, dėl kurių visam laikui išlieka raumenų nunykimas, sutrinka dubens organų funkcija. 

Kaip radikulopatija gydoma?

Atsižvelgiant į ligos simptomus ir ligonio sveikatos būklę, gali būti:

 • skiriami priešuždegiminiai vaistai nuo skausmo (pvz.diklofenakas ir kt.); 
 • skiriami vaistai, kurie mažina raumenų įtempimą;
 • skiriami B grupės vitaminai, kad greičiau atsistatytų nervinio audinio vientisumas, taip pat atliekamas vietinis nuskausminimas; 
 • skiriamos įvairios fizinės procedūros, speciali mankšta ir pan.; 

Jei medikamentinis gydymas neefektyvus, gali prireikti chirurginio gydymo, pvz. šalinama disko išvarža, kaulinės išaugos, navikai ir kt.

PATARIMAI

 1. Reguliariai atlikite fizinius pratimus, kurie stiprina nugaros raumenis (prieš tai pasikonsultuokite su savo gydytoju);
 2. Geriau venkite fizinio krūvio, kurio metu gali būti rizika sutraumuoti stuburą, pvz. sunkių svorių kilnojimas ir pan;
 3. Sunkius daiktus kelkite tiesia nugara atsitūpus;
 4. Sureguliuoti kūno svorį;
 5. Nešiokite juosmenį fiksuojantį korsetą, jei jaučiatę lėtinį nugaros skausmą ir tuo metu atliekate tam tikrus fizinius veiksmus.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-07-26