Podagra


Podagra – tai lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose itin padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Dėl to sąnariuose ir audiniuose aplink juos atsiranda natrio urato kristalų, jie sukelia ūminį sąnario uždegimą (podagrinį artritą), ilgainiui ši liga gali pažeisti sąnarius. 

Dažniau podagra serga vyrai, moterims iki menopauzės podagra pasireiškia retai. 

Ligos simptomai

 • Ūmus stiprus sąnario skausmas – dažniausiai skausmas prasideda didžiojo kojos piršto sąnaryje, tačiau gali būti paveikti ir kiti sąnariai: pėdos, riešų, alkūnių, kelių pirštų, čiurnų, kelių, plaštakos sąnarių;
 • Paveikto sąnario patinimas, odos paraudimas;
 • Pakilusi kūno temperatūra;
 • Galvos skausmas;
 • Šaltkrėtis.

Podagros priepuolis prasideda staiga, dažnai – naktį ar anksti ryte. Skausmas gali tęstis apie porą savaičių, po to nuslūgsta. Pasibaigus priepuoliui, žmogus gali nejausti jokių podagros simptomų, priepuolis gali nepasikartoti per artimiausius 1–2 metus. Kadangi podagros priepuoliai iš pradžių pasireiškia retai, žmogus galvoja, kad sąnarį skauda dėl sumušimo, sutrenkimo. Tačiau, podagrai besikartojant, paaiškėja, kad sąnarių skausmas nėra sukeltas išorinių priežasčių.

Jei gydoma laiku, podagros priepuoliai neturėtų sukelti ilgalaikių sąnarių pažeidimų. Tačiau negydant tokie skausmo priepuoliai dažnėja, skausmas intensyvėja, pažeidžia ir kitus sąnarius, skausmas tampa lėtiniu, atsiranda sąnarių deformacijos, negrįžtamai pažeidžiami sąnariai, labai pažengusi liga gali sukelti neįgalumą.

Pažengusios ligos simptomai – balti mazgeliai po oda, dažnai jie atsiranda ant ausų kaušelių, tai rodo, kad šlapimo rūgšties perteklius kaupiasi neįprastose vietose.

Kas sukelia podagrą

Šlapimo rūgšties koncentracija organizme gali padidėti dėl įvairių priežasčių.

 1. Dažniausiai pasireiškia pirminė podagra, kuri yra susijusi su paveldimumu (atsiradusi dėl įgimtų medžiagų apykaitos sutrikimų) arba su dideliu purinų turinčių produktų vartojimu. Dažnai podagra susijusi su antsvoriu, gausiu nesveiko maisto, alkoholio vartojimu.
 2. Antrinė podagra gali išsivystyti dėl įvairių ligų ar būklių, pvz. diabeto, inkstų akmenligės, padidėjusio kraujospūdžio, širdies nepakankamumo, lėtinės inkstų ligos, kraujo ligų ir kt.

Šlapimo rūgšties koncentracija organizme taip pat gali padidėti dėl kai kurių vaistų vartojimo – diuretikų, imunosupresantų.

Kokių maisto produktų vengti

Sergantiesiems podagra rekomenduojama vengti daug purinų turinčių maisto produktų: 

 • kai kurių jūros gėrybių (austrių, ančiuvių, vėžių, midijų, šukučių, sardinių, tuno),
 • raudonos riebios mėsos, subproduktų (širdys, kepenys, inkstai),
 • žvėrienos,
 • laukinių paukščių mėsos,
 • ankštinių daržovių.

Taip pat organizmas veiksmingiau skaidys purinus, jei bus ribojamas alkoholio (ypač alaus), riebaus maisto, saldintų gėrimų vartojimas.

Gydymas

 • Ūmiam podagros priepuoliui gydyti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pažeisto sąnario skausmą malšinti galima šaldant.
 • Pasikartojant podagros priepuoliams, skiriami vaistai, mažinantys šlapimo rūgšties koncentraciją.
 • Rekomenduojama vengti maisto produktų, turinčių daug purinų.

Paskutinė atnaujinimo data 2023-12-04

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai