Plaktukinių pirštų deformacija


Pėdos yra viso kūno atramos pagrindas ir apie jas susimąstome tik tada, kai pačios pėdos ima signalizuoti pavojaus ženklais. Atsiradęs skausmas ir diskomfortas apsunkina mobilumą, tampa sunkiau eiti, ilgai stovėti, o kai kuriais atvejais net ir susirasti patogią avalynę. Svarbu, kad pastebėję pirmuosius simptomus atkreiptume dėmesį ir nenumotume ranka.

Pėdos deformacijų yra daug, tačiau dažniausiai patiriamos yra būtent šios:

Plokščiapėdystė
Tai dažniausiai pasitaikanti pėdos deformacija, kuri susiformuoja tada, kai pėdos sąnarius fiksuojantys raiščiai išlaisvėja, susilpnėja raumenų tonusas ir todėl suplokštėja pėdos išilginis ir/arba skersinis skliautai (vystosi atitinkamai išilginė arba skersinė plokščiapėdystė). Pirmuosius plokščiapėdystės simptomus gana lengva pastebėti ir patiems, kadangi suplokštėjus pėdos skliautams prastėja smūgių amortizacija, atsiranda bendras pėdų nuovargis, išsivysto kulno, kulkšnies bei blauzdos skausmas. Pakitus atramos taškams, judesio metu pėda nebeatlaiko viso kūno svorio ir kartu su keliais krypsta į vidų (pronuoja). Dėl to pakinta natūrali kojos ašis ir vystosi varginantis kelio, klubo bei nugaros skausmas. Jei plokščiapėdystė yra pažengusi, jos visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau specialių ortopedinių vidpadžių dėka įmanoma išvengti deformacijos progresavimo ir kiek įmanoma labiau pakoreguoti jau esamą deformaciją.

Iššokęs kojos nykščio kauliukas arba Hallux valgus deformacija
Iššokęs kojos kauliukas tai - didžiojo kojos piršto iškrypimas į išorę ir pirmojo padikaulio pasislinkimas į vidinę pusę. Ilgainiui iškrypęs didysis kojos pirštas ima kelti diskomfortą ir skausmą. Sritis ties pirmojo kojos piršto padikaulio galvute ir pirštakauliu parausta, patinsta, tampa jautri.Pastebėjus pėdos pokyčius reikėtų kreiptis į gydytoją-ortopedą ir spręsti, kaip sumažinti deformacijos progresą.Gydymui skiriamos ortopedinės pėdų priežiūros priemonės kaip kojos nykščio skirtukas ar naktinis įtvaras bei rekomenduojama dėvėti ortopedinius vidpadžius. Tais atvejais kai deformacija yra itin pažengusi atliekama chirurginė operacija.

Kulno pentinai
Ši pėdos deformacija dažnai siejama su plantariniu fascitu – pado fascijos uždegimu atsirandančiu dėl pėdos skliautų suplokštėjimo ir per didelės įtampos tenkančios pėdai. Ties kulnakauliu yra ploniausia šios sausgyslės tvirtinimos vieta, todėl dažniausiai šioje vietoje atsiranda sausgyslės skaidulų įplyšimai ir formuojasi uždegimas. Pagrindiniai plantarinio fascito simptomai yra aštrus, duriantis skausmas ties kulnu pasireiškiantis judesio ar net ramybės metu. Negydant, įplyšimų vietoje organizmas pradeda kaupti kalcį ir dėl to kulnakaulio apačioje susiformuoja itin skausmingos kaulinės išaugos – kulno pentinai, kurios yra gydomos tik chirurginiu būdu. Tam, kad išvengti kulno pentinų deformacijos, svarbu laiku pradėti gydyti pado fascijos uždegimą. Dažniausiai šios deformacijos gydymui rekomenduojamos ortopedinės pakulnės padidinančios smūgių amortizaciją, šalčio kompresaipoilsis ir vidpadžiai paremiantys pėdos skliautus bei sumažinantys pado fascijos tempimą.

Plaktukinių pirštų deformacija
Tai deformacija, kurios metu vienas ar keli pirštai sulinksta per sąnarį ir po jais atsiranda tarpas. Plaktukinių pirštų deformacijos atsiradimą lemia aukštakulnių ir kitokios nepatogios avalynės dėvėjimas ar netinkama pėdos biomechanika. Deformacijos atsiradimo priežastys gali būti ir paveldimos. Dažniausiai pažeidžiami antras ir trečias kojos pirštai. Kol deformacija neįsisenėjusi, pirštą per sulinkusį sąnarį galima ištiesti, tačiau ilgainiui atsiranda sąnarių kontraktūros ir piršto korekcija tampa labai sudėtinga. Gydymui skiriamos įvairios ortopedinės pėdų priežiūros priemonės padedančios tiesinti sulinkusį sąnarį ir taip pat užpildyti laisvą tarpą po pirštais.

Haglundo sindromas
Tai užpakalinės viršutinės kulnakaulio dalies kaulinė išauga ties Achilo sausgyslės tvirtinimosi vieta, pasireiškiantis stipriu nugarinės kulnakaulio dalies skausmu, patinimu ties kulnakaulio bursa bei paraudimu ties uždegimo vieta. Haglundo sindromo gydymas yra orientuotas į skausmo mažinimą ir spaudimo tenkančio užpakalinei kulnakaulio daliai pašalinimą. Paprastai taikomas konservatyvus gydymas, kurio metu rekomenduojama dėvėti užkulnio neturinčius batus, atlikti minkštųjų audinių masažą, naudoti paminštinimus bei silikonines pagalvėles kulnui, o siekiant sumažinti tinimą – dėti ledo kompresus.

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai