Osteomielitas


Osteomielitas – tai pūlinė destrukcinė kaulų čiulpų liga (uždegimas). Tačiau izoliuotas kaulų čiulpų uždegimas pasitaiko labai retai. Pūlinis uždegimas, prasidėjęs kaulų čiulpuose, paprastai greitai plinta į kaulinę medžiagą, antkaulį, kraujagysles, uždegimas paliečia visą kaulą.

Osteomielitas būna ūminis arba lėtinis.

Ūminis hematogeninis oesteomielitas -tai augančio organizmo liga, suaugusiems dažniau trauminis osteomoielitas, hematogeninis itin retai. 90-95% ligonių, sergančių hematogeniniu osteomielitu, yra vaikai ir paaugliai. 

Simptomai

  1. Galūnės skausmas (skausmas labai stiprus, vaikas negali miegoti, judinti, liesti, eiti);
  2. Galūnės funkcijos sutrikimas;
  3. Temperatūra (g.b. 39–40ºC), su šalčio krėtimu.

Būtina ligą diagnozuoti per pirmas 3 paras, tada neblogi gydymo rezultatai, kitu atveju vaikas liks luošas.Laiku neevakuoti pūliai veržiasi ne tik į išorę. Naujagimiams, kūdikiams uždegimas, prasidėjęs metafizėje, pro esamas kraujagyslių anastomozes plinta į epifizę (metaepifizinis osteomielitas). Jiems 2–3parą infekcija prasiveržia į sąnarį ir sukelia pūlinį artritą.

Pagal klinikinę eigą skiriamos 3 ūmaus hematogeninio osteomielito formos:

  1. Toksinė – adinaminė (septicemija) – osteomielito eiga žaibiška. Liga pasireiškia sunkia intoksikacija, hipertermija, traukuliais, sepsiniu šoku, labai minimalūs vietiniai simptomai. Ligonis gali mirti per 1–2 paras, dar nespėjus pastebimai pakisti kaului. Jei diagnozė neaiški, o būklė sunki, reikia pagalvoti apie osteomielitą, jei būklė nėra sunki – apie naviką.
  2. Septikopieminė – 20-40% atv. Būdinga padidėjusi temperatūra, ligonis sąmoningas, intoksikacija nėra itin ryški, yra židinių kitose organuose (pneumonija, perikarditas, pūliniai kepenyse, CNS), kraujyje bakteriemija.
  3. Vietinė – būdingi lokaliniai, labiau riboti, ne tokie ryškūs pakitimai. Minimalūs bendri simptomai. Ligonio būklė būna patenkinama, be ryškesnių organizmo intoksikacijos požymių.

Diagnostika turi būti skubi – įtarus ligą, tėvai privalo skubiai kreiptis į gydytoją. Diagnozuojama kliniškai ir pagal vaizdinius tyrimus. Gydymas – operacinis ir medikamentinis.