Nėščiųjų lytinių organų infekcijos


Lytinių organų infekcijomis besilaukiančios moterys neretai serga dėl pasikeitusios lytinių hormonų pusiausvyros, susilpnėjusio imuniteto, dažnesnio šlapinimosi.

Nėščiųjų lytinių organų infekcijos pasireiškia šais simptomais:

  • Makšties sausumas ir patinimas
  • Baltos, panašios į varškę išskyros, kurios būna nemalonaus kvapo
  • Deginimo, niežėjimo, perštėjimo jausmas išorinių lytinių organų srityje
  • Skausmas šlapinantis
  • Skausmas pilvo apačioje
  • Skausmingi lytiniai santykiai

Kas sukelia lytinių organų infekcijas nėštumo metu

Kūdikio laukimosi laikotarpiu moteriai gali pasireikšti bakterinė vaginozė, kandidozė ir trichomonozė.

Bakterinę vaginozę, manoma, sukelia makštyje esančios bakterijos, kuomet sutrinka makštyje bakterijų pusiausvyra ir sumažėja laktobacilų kiekis. Sergančioms šia infekcija dažnai pasireiškia gausesnės išskyros, skleidžiančios nemalonų kvapą, gali niežėti tarpvietę, kamuoti skausmingas šlapinimasis ir kt.

Kandidozę arba pienligę sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans), kuris randamas sveikų moterų išskyrose ir diagnozuojamas apie 40 proc. nėščiųjų. Tikimybė susirgti šia infekcija pastojus padidėja, nes išaugęs estrogenų kiekis skatina sparčiau gamintis glikogeną – taip sukuriama palankesnė terpė šiam grybeliui daugintis ir išgyventi. Ligai būdingas išorinių lyties organų niežulys, deginimas, odos sudirgimas, makšties sausumas, paraudimas ir kt.

Trichomonozė – lytiškai plintanti liga, kurią sukelia Trichomonas vaginalis pirmuonis. Dauguma moterų skundžiasi gelsvai–žalsvomis putotomis išskyromis, nemaloniu jų kvapu, lyties organų niežuliu, paraudimu, paburkimu.

Koks taikomas gydymas

  1. Jei nėščiajai nustatoma bakterinė vaginozė, pirmą trimestrą paprastai skiriami vietinio poveikio tepalai, žvakutės ir kt. Tačiau, jeigu moteriai bakterinė vaginozė kartojasi ar ji anksčiau buvo patyrusi persileidimą, priešlaikinį gimdymą, kartu su vietinio poveikio preparatais skiriamas ir sisteminis gydymas.
  2. Kandidozės (pienligės) atveju, materiai paprastai skiriami vaistai nuo grybelio (makšties žvakutės ar tabletės). Tačiau besilaukiančioms geriamieji vaistai nuo grybelio (tabletės arba kapsulės) neskiriami, nes veikia visą organizmą ir todėl gali sukelti kai kurių nepageidaujamų reakcijų.
  3. Trichomonozė neretai siejama su priešlaikinio gimdymo, priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo ir mažo svorio naujagimio gimimo didesne rizika, tačiau gydymas rizikos nesumažina. Todėl rekomenduojama besimptomine trichomonoze sergančių nėščiųjų negydyti visai ar gydyti tik po 37 neštumo savaitės, tokiu būdu apsaugant naujagimį nuo infekcijos gimdymo metu. Sergant simptomine trichomonoze, moteriai skiriamas gydymas metronidazoliu, tačiau tik būtiniausiu atveju ir tik po trečiojo nėštumo mėnesio.

Patarimai, kaip išvengti lytinių organų infekcijų:

  • vilkėkite tik orui pralaidžius medvilninius apatinius, 
  • venkite aptemptų apatinių ir kelnių, 
  • venkite naudoti aromatizuotus muilus, skalbimo priemones bei intymiai higienai skirtus prausiklius, 
  • vartojant gyvąsias Lactobacillus acidophilus bakterijas, galima atkurti natūralią makšties mikroflorą, 
  • stenkitės gerti pakankamai vandens bei spanguolių sultis.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-09-12

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai