Miastenija


Miastenija - tai nervų - raumenų liga, autoimunins neuroraumeninio laidumo sutrikimas, pasireiškiantis periodiniu praeinančiu raumenų silpnumu ir patologiniu jų nuovargiu. Tai viena iš sutrikusio neuroraumeninio perdavimo ligų. 

SIMPTOMAI:

Pagrindiniai simptomai raumenų silpnumas (30%), patologinis nuovargis (10%)., kurie stiprėja fizinio krūvio metu ir mažėja ramybės būsenoje.  Ryte ligoniai gali jaustis gerai, o po kelių valandų pajuntamas raumenų silpnumas, kuris progresuoja. 

Generalizuota forma- dažniausiai kojų proksimalinėse dalyse, rankose- plaštakų distalinėse dalyse. Patologinis šlaunų raumenų nuovargis. Sunkiais atvejais gali būti kvėpavimo raumenų silpnumas ir kvėpavimo nepakankamumas. Dažniausiai prasideda nuo akių, pereina į gerklų ir galiausiai į generalizuotą formą. 

Akių forma: akių simptomai (būna pusei ligonių). Akys yra vienos iš pirmųjų taikinių. Net minimalus akių judesių sulėtėjimas sukelia dvejinimąsį ir kitus simptomus. Akių raumenų silpnumas: 

  • nepastovus dvejinimasis– pirmasis nepastovus simptomas, išryškėja nukreipus akis į lateralinę pusę; nevienodai silpsta akies raumenys, į vieną pusę pasuka mažiau. Sunku skaityti.
  • akių vokų nusileidimas- ptozė- gali būti pirmas simptomas, pasireiškia asimetriškai vienoje akyje,
  • regėjimo nuovargis;
  • regos aštrumas nekinta. Akiplotis, spalvų skyrimas nesutrikę- regos nervas nepažeistas.

 

Gerklų - ryklės forma: vėliau dėl kitų galvinių nervų inervuojamų raumenų pažeidimo sutrinka  

1) kalba (disartrija)- kalba lyg per nosį, greitai pavargsta, prikimsta balsas (afonija), labai vaizdus kalbos sutrikimas: šneka → tyla iki afonijos → pailsėjęs ir vėl šneka; greit pavargsta kalbėdami 

2) rijimas (disfagija)- sunku ryti maistą, skysčio patenka į nosį, ryškesnė dėl kieto maisto

  • pakinta mimika- būdinga skersinė šypsena.
  • Nukara apatinis žandikaulis 

 

Diagnostika yra klinikinė, laboratorinė ir funkcinė. Gydymas – simptominis ir nukreiptas į ligos priežastį.

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai