
Kušingo sindromas – tai susirgimas, pasireiškiantis tuomet, kai organizme būna ilgai padidėjusi antinksčių žievės hormono kortizolio koncentracija.
Pagrindiniai Kušingo sindromo simptomai:
- Aukštas kraujo spaudimas
- Padidėjęs kūno svoris
- Riebalų ant pilvo, šlaunų, krūtų susikaupimas
- Veido raudonis, odos sausumas ir suplonėjimas
- Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje
- Padidėjusi odos ir gleivinių pigmentacija
- Kaulų retėjimas
- Depresija
Sergant Kušingo sindromu, anksčiausiai atsiranda padidėjęs kraujospūdis ir viršsvoris. Veidas tampa raudonos spalvos, susiformuoja „buliaus” sprandas. Oda išsausėja, tampa pleiskanojanti, atsiranda strijos ant pilvo, vidinėse šlaunų, sėdmenų, krūtinės srityse. Padidėja gliukozės kiekis kraujyje.
Kaip liga atsiranda
Kušingo sindromo atsiradimui įtaką daro padidėjusi kortizolio koncentracija. Kortizolis – tai antinksčių gaminamas hormonas, kuris padeda reguliuoti arterinį kraujo spaudimą ir yra svarbus normaliai širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijai. Taip pat šis hormonas svarbus, organizmui reaguojant į stresą, baltymų, angliavandenių ir riebalų apykaitą. Kortizolio gamybą organizme reguliuoja hipofizė.
Kušingo sindromas gali atsirasti dėl endogeninių bei egzogeninių priežasčių.
- Endogeninis Kušingo sindromas atsiranda, kai dėl tam tikrų sutrikimų organizmas pats gamina perteklinį kortizolio kiekį,
- Egzogeninis Kušingo sindromas pasireiškia dėl gliukokortikoidų vartojimo.
Kokie yra gydymo metodai
Gydymo metu pirmiausia siekiama sumažinti kortizolio kiekius ligonio organizme, todėl stengiamasi pašalinti/koreguoti Kušingo sindromą sukėlusias priežastis.
- Jei ligos priežastis – ilgalaikis gliukokortikosteroidų vartojimas, paskiriamas palaipsnis kortikosteroidų dozių mažinimas, tuo pačiu toliau adekvačiai tęsiant ligų, dėl kurių žmogui buvo skirti šie vaistai, gydymą (pvz. astmos, artito ar kitų ligų).
- Jei Kušingo sindromą sukėlė auglys, gydytojas gali rekomenduoti chirurginį gydymą. Jeigu chirurgiškai negalima pašalinti auglio, rekomenduojamas spindulinis gydymas.
- Medikamentinis gydymas gali būti taikomas kortizolio gamybos kontrolei tuomet, kai chirurginis ar spindulinis gydymas yra neefektyvus. Medikamentinis gydymas gali būti skiriamas prieš operaciją tais atvejais, kai yra itin sunki Kušingo sindromo eiga.
- Kai kuriais atvejais dėl auglio ar dėl jo gydymo, gali atsirasti kitų hipofizės ar antinksčių gaminamų hormonų stoka, tuomet gali būti skirta pakaitinė hormonų terapija.
- Jei gydymo metodai nedavė rezultato, gydytojas gali rekomenduoti antinksčių pašalinimo operaciją (abipusę adrenalektomiją).
Paskutinė atnaujinimo data 2022-10-24