Kaulų navikai


Kaulų vėžiu laikomas navikas, kilęs iš kaulinio audinio, tačiau nelaikoma kitų navikų metastazės į kaulus. Tai gana reta onkologinė liga. Dažniausiai kaulų vėžys aptinkamas ilguosiuose rankų ir kojų kauluose, bet gali atsirasti bet kuriame kaule.

Simptomai, liudijantys apie kaulų navikus:

 • Kaulų skausmas, trapumas, deformacija
 • Nugaros skausmas
 • Bendras silpnumas
 • Kūno masės mažėjimas
 • Spontaniški kaulų lūžiai

Kaulų vėžys neretai būna besimptomis ir gali būti aptiktas atsitiktinai, tiriantis dėl kitų priežasčių. Navikui didėjant, atsiranda kaulų skausmai, jie gali kisti ir tapti itin trapūs.

Kas sąlygoja kaulų vėžį?

Manoma, kad kaulų navikų susidarymui įtakos gali turėti paveldimumas. Taigi, didesnę kaulų vėžio išsivystymo riziką turi sergantieji tam tikrais retais genetiniais sindromais, pvz. Li-Fraumeni sindromu, Rothmund-Thomson sindromu, retinoblastoma ir kt.

Piktybiniai kaulų vėžio tipai:

 1. Dažniausiai pasitaikantis piktybinis kaulų auglys – osteosarkoma (randama šlaunikaulyje, blauzdikaulyje, žastikaulyje). Ja dažniau serga 10–20 metų amžiaus asmenys.
 2. Antras pagal dažnumą piktybinis kaulų auglys – chondrosarkoma, dažniau pasitaikanti vyresnio amžiaus žmonėms (aptinkama dubens kauluose ar šlaunikaulyje).
 3. Trečias pagal dažnumą piktybinis kaulų navikas – Ewing‘o sarkoma. Ji dažniau nustatoma asmenims iki 20 m. ilguose vamzdiniuose dubens kauluose.

Koks taikomas gydymas?

Kaulų navikas gydomas, atsižvelgiant į vėžio tipą, kokioje jis yra stadijoje bei atsižvelgiant į bendrą ligonio sveikatos būklę. Kaulų vėžys gali būti gydomas chirurginiu būdu, spinduline bei chemoterapija.

 1. Chirurginis būdas. Navikas paprastai šalinamas sveikų audinių ribose. Kaulo defektas užpildomas kaulu paimtu iš kitos kūno vietos ar specialiais metaliniais protezais. Po operacijos skiriama intensyvi reabilitacija.
 2. Spindulinė terapija gali būti derinama su chemoterapija. Spindulinis gydymas taip pat gali būti taikomas po operacijos likusioms navikinėms ląstelėms sunaikinti.
 3. Chemoterapija gali būti taikoma prieš operaciją, kartu su spinduline terapija. Chemoterapija taip pat gali būti taikoma išplitusiam kaulų vėžiui gydyti.

PATARIMAI:

 • Sergant kaulų vėžiu patariama su mityba gauti pakankamai vitaminų A ir E, kurie pasižymi antioksidantinėmis savybėmis. 
 • Jei chemoterapijos metu jaučiate pykinimą, stenkitės maitintis skystu, pertrintu , kaloringesniu maistu.
 • Po operacijos fizinis aktyvumas gali būti ribojamas.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-08-04

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai