
Gimdos iškritimas – tai moters lytinių ir greta esančių mažojo dubens organų anatominės padėties pakitimai, dėl kurių pro lytinį plyšį išeina nusileidusios žemyn gimdos dalis arba ji visa.
Dalinis gimdos iškritimas – tokia patologija, kai pro lytinį plyšį iškrinta tiktai gimdos kaklelis. Jeigu pro lytinį plyšį išeina ne tik gimdos kaklelis, bet ir visas gimdos kūnas, tai vadinama visišku gimdos iškritimu.
Gimdos iškritimas dažniausiai nustatomas daug kartų gimdžiusioms arba senyvo amžiaus moterims.
Kokie požymiai liudija apie gimdos iškritimą:
- Lytinių organų tempimo žemyn bei spaudimo jausmas
- „Guzas", išlindęs iš lytinių takų
- Dažnas, sunkus šlapinimasis bei šlapimo nelaikymas
- Maudžiantis skausmas pilvo apačioje
- Vidurių užkietėjimas
- Strėnų skausmas
- Gausios mėnesinės
Kas daro įtakos šios patologijos atsiradimui
Lytinių organų nusileidimas ir iškritimas gali būti dar negimdžiusioms, gimdžiusioms ir senyvo amžiaus moterims.
Galimos to priežastys:
- Gimdymo metu įvykęs ryškus tarpvietės plyšimas
- Mažojo dubens organų navikai
- Nugaros smegenų ligos, pažeidžiančios tarpvietės raumenų inervaciją
- Uždegiminės sąaugos
- Sunkus fizinis darbas.
Kaip gydoma ši patologija
- Jei gimda dar nėra visiškai iškritusi, jei dar nepasireiškia šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimai, pirmiausia moteriai skiriamos įvairios fizioterapinės vandens procedūros, taip siekiant padidinti audinių tonusą. Taip pat rekomenduojama atlikti pratimus, stiprinančius pilvo preso ir tarpvietės raumenis.
- Gimdos kūne ir kaklelyje esančioms praguloms gydyti skiriami sintomicino ir kiti tepalai, taikomi prideginimai didelės koncentracijos kalio permanganato tirpalu.
- Esant daliniam ar visiškam gimdos iškritimui, taikomas chirurginis gydymas. Gali būti atliekamos makšties ir tarpvietės plastinės operacijos, kurių tikslas – pakelti ir sutvirtinti makšties sienas, nešalinant gimdos.
- Jei moteris dar planuoja pastoti, atliekama tik gimdos kaklelio amputacija, išsaugant gimdą, bei tarpvietės plastinė operacija.
- Senyvo amžiaus moterims, kurioms yra visiškai iškritus gimda, šalinama visa gimda per makštį (nepjaunant pilvo sienos), papildomai sutvirtinant makšties sienelių ir tarpvietės audinius.
Patarimai, kaip išvengti galimos gimdos iškritimo patologijos:
- Gimdymo metu patariama atidžiai klausytis gydytojo ir akušerės patarimų, tokiu būdu dažnai pavyksta išvengti plačių tarpvietės plyšimų, galinčių vėliau tapti gimdos iškritimo priežastimi.
- Besilaukiant kūdikio ir pogimdyviniu laikotarpiu patariama atlikti mankštą ir pratimus, kurie stiprina pilvo presą ir tarpvietės raumenis.
- Dalinai ar visiškai iškritus gimdai, svarbu laiku kreiptis į gydytoją ginekologą, kol dar nėra komplikacijų.
Paskutinė atnaujinimo data 2022-09-15