Fotodermatitas


Fotodermatitas – tai atvirų odos vietų uždegimas, kurį sąlygojo ant odos ar į organizmo vidų patekusių medžiagų sąveika su ultravioletiniais spinduliais.

Ligos simptomai:

  • Odos paraudimas, niežėjimas
  • Pūslelės ant odos
  • Odos nukasymai

Odai sukontaktavus su saulės šviesa ar dirbtine UV spinduliuote, odą dažniausiai išberia niežtinčiomis raudonomis papulėmis saulei atvirose vietose, taip pat gali susidaryti pūslės ir patinimai. Išbėrimai gali atsirasti po keletos valandų ar net keletos dienų po buvimo saulėje.

Kas sukelia fotodermatitą

Šis odos uždegimas dažniausiai atsiranda dėl odos kontakto su ultravioletiniais spinduliais.

  1. Paprastasis dermatitas prasideda po vienkartinio kontakto su stipriu dirgikliu arba po pakartotinio kontakto su vidutinio stiprumo dirgikliu.
  2. Lėtinis dermatitą iššaukia nuolatiniai, ilgiau trunkantys kontaktai su dirgikliu, dėl to oda sustorėja, pleiskanoja, smarkiau ragėja.

Daugelis vasarą kreipiasi į alergologus, manydami, jog paraudusios, niežtinčios, pūslelėmis nusėtos odos uždegimo priežastis – per ilgas buvimas saulėje. Tačiau pagrindinė negalavimų priežastis – alerginė reakcija į saulės spindulius, nusideginimas augalais arba dėl saulės šviesos ir išgertų vaistų reakcijos (pvz. nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, tetracikliniai, sulfonamidai gali sukelti fototoksines reakcijas).

Kreipiasi ir tie, kurie vartoja įvairių vaistų, naudoja nemažai kosmetikos ir parfumerijos priemonių. Fotodermatitą gali sukelti ir deginimasis soliariume.

Kaip susirgimas gydomas

  • Patartina vengti kontakto su medžiagomis, turinčiomis fototoksinį poveikį.
  • Būtina sumažinti UV spindulių poveikio trukmę, vilkėti specialius drabužius, naudoti specialius fotoapsauginius preparatus.
  • Gali būti skiriami vaistai nuo alergijos ar tepalai (antihistaminininiai prepratai).
  • Sunkesniais atvejais skiriamas gydymas hormonais–gliukokortikoidais. 
  • Fotodermatito gydymas trunka apie mėnesį. Bėrimai nuo augalų praeina greičiau, tačiau ant odos tamsios augalų dėmės gali išlikti net keletą mėnesių

Paskutinė atnaujinimo data 2023-11-27

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai