DISPEPSIJA – viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas, kuris dažniausiai pasireiškia dėl blogo virškinimo. Gali būti per anksti juntamas sotumo bei pilnumo jausmas viršutinėje pilvo dalyje, apima pykinimas, pilvo pūtimas. Funkcinė dispepsija diagnozuojama, kuomet endoskopiniai, ultragarsiniai tyrimai neatskleidžia simptomų priežasties.
Ligos simptomai turi būti mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius 12 mėnesių ir jie turi būti prasidėję prieš 6 mėn. iki diagnozės nustatymo.
Gali būti vienas ar keli iš šių simptomų:
Dispepsiją gali iššaukti daugelis veiksnių, pavyzdžiui:
Dispepsiją gali sukelti ir kai kurios ligos, tokios kaip gastroezofaginio refliukso liga, pepsinė opaligė, lėtinis pankreatitas, skrandžio ir kasos vėžys. Ligą gali išprovokuoti ir kai kurie vaistai bei padidėjęs ar sumažėjęs skrandžio sekreto rūgštingumas.
Funkcinės dispepsijos diagnozė abejotina, jei yra aliarmo simptomai, kurie rodo kitą, pavojingesnę ligą:
Sergant dispepsija, rekomenduojama:
Funkcinės dispepsijos eiga yra banguota – simptomai savaime regresuoja ir vėl atsinaujina, nėra nė vieno veiksmingo gydymo būdo, tad gydymo tikslas – bent laikinai nuslopinti simptomus ir neleisti jiems pasikartoti.
Jei po poros mėnesių gydymo simptomai neišnyksta ar pasikartoja, būtina atlikti endoskopiją. Jei yra nuolatiniai simptomai, tačiau nerandama organinės patologijos, o gydymas neveiksmingas, gali būti skiriami spazmotikai ar psichotropiniai vaistai, o jei nustatoma H.pylori infekcija – skiriami antibakteriniai vaistai.
Funkcinės dispepsijos gydymas turėtų būti kompleksinis: mitybos, gyvenimo būdo korekcija, darbo ir poilsio režimo sutvarkymas, medikamentai.