Bechterevo liga


Bechterevo liga arba ankilozinis spondiloartritas – tai lėtinė uždegiminė liga, kuri dažniausiai pažeidžia stuburą, kryžkaulio-klubo sąnarius, kartais – periferinius sąnarius arba vidaus organus (akis, širdį ir kt.)

Bechterevo liga dažniau serga jauni vyrai iki 40 metų amžiaus. Liga dažniausiai prasideda stuburo sąnarių uždegimu, kuris ilgainiui sąnarius visiškai suardo ir stuburas gali tapti visai nejudrus. Tokiu būdu išsivystosi osteoporozė, nejudinami diskai bei stuburo raiščiai praranda savo tamprumą ir elastingumą, sukaulėja. Autoimuninis uždegimas gali pažeisti ir kitus organus, tokius kaip plaučiai, akys, širdis ir kt.

Bechterevo liga pasižymi šiais simptomais:

  • Sąnarių skausmu
  • Skausmu krūtinėje ar strėnose
  • Rytiniu stuburo sustingimu; stuburo judesių ribotumu
  • Sąnarių patinimu
  • Akių paraudimu ir skausmu

Bechterevo ligos priežastys

Iki šiol tikslios priežastys nėra žinomos.

  1. Manoma, kad šios ligos atsiradimui įtakos gali turėti genetika ir jos nulemta žmogaus organizmo imuninė reakcija į aplinkos dirgiklius. Apie 90 proc. pacientų turi paveldimą HLA B27 antigeną, kuris, kaip manoma, nulemia tam tikras žmogaus organizmo reakcijas bei polinkį sirgti kai kuriomis ligomis.
  2. Kitas ligą provokuojantis veiksnys neretai būna lėtinė žarnyno infekcija.

Kaip gydoma Bechterevo liga?

Tai liga, kuria sergama visą gyvenimą, net ir taikant intensyvų gydymą. Tačiau galima sumažinti skausmą bei ilgai išlaikyti pakankamą stuburo judrumą.

Gydytojas reumatologas pacientui dažniausiai paskiria nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, raumenų tonusą mažinančių vaistų, kortikosteroidų, jei uždegiminis procesas itin stipriai pasireiškia. Jei liga paūmėja, individualiu atveju skiriami stipresni vaistai.

Mankšta, fiziniai pratimai, masažas bei fizioterapinės procedūros padeda ne tik sumažinti stuburo skausmą ir sustingimą, bet ir apsaugo nuo stuburo deformacijų.

Galimos ligos komplikacijos

Viena iš dažniausiai pasitaikančių Bechterevo ligos komplikacijų – osteoporozė. Tačiau ligos eiga gali būti įvairi: vieniems ligoniams pažeidžiami tik sakroileiniai sąnariai, kitiems – visas stuburas ar vidaus organai. Kuo jaunesniame amžiuje prasideda liga, tuo blogesnė jos prognozė. Dėl stiprių skausmų ir judesių ribotumo, esant vėlėsnėms ligos stadijoms, žmogus gali likti visiškai nedarbingas


Paskutinė atnaujinimo data 2022-07-27