Įgimta klubo sąnario displazija


Įgimta klubo sąnario displazija – tai įgimtas klubo sąnario panirimas dėl netaisyklingos sąnario anatominės struktūros. Tai gana dažna kūdikių liga, kurios pasekmės, laiku negydžius, gali būti juntamos ir suaugus.

Įgimto klubo sąnario išnirimo formos:

  1. Įgimta klubo sąnario displazija, kai sąnarys ne iki galo susiformavęs (diagnozuojama naujagimiams).
  2. Įgimtas šlaunikaulio panirimas, kai šlaunikaulio galva pakilusi į viršų, bet iš sąnario visiškai neišsinėrusi. 
  3. Įgimtas šlaunikaulio išnirimas, kai nepakankamai susiformavęs klubo sąnarys ir visiškai iš gūžduobės išnirusi šlaunikaulio galva

Pagrindiniai kubo displazijos simptomai

  • Ribota šlaunų abdukcija. Vaikas negali išskėsti kojų (jaučiamas pasipriešinimas). Simptomas išryškėja antrą kūdikio gyvenimo savaitę.
  • Šlaunies raukšlių asimetrija. Displazijos pusėje visada būna daugiau ir gilesnių raukšlių.
  • Sutrumpėjusi koja pastebima antrąjį gyvenimo pusmetį, kai galvutė jau išnirusi, ir geriausiai nustatoma, lyginant kelio sąnarių aukštį (sulenkus ir suglaudus kojas).
  • Išorinė kojos rotacija: kūdikiui miegant, pastebima nukrypusi į šoną pėdutė.

Kaip ši liga kūdikiams išsivysto?

  1. Paveldimumas: jei šeimoje kūdikio tėvai ar kiti artimieji yra sirgę klubo sąnario displazija, naujagimiui tikimybė susirgti šia liga yra 1,6 karto didesnė.
  2. Kūdikis, gimęs sėdmenine pirmeiga, turi tris kartus didesnę tikimybę sirgti klubo displazija.
  3. Pirmas nėštumas; daugiavaisis nėštumas.
  4. Didelis kūdikio gimimo svoris.
  5. Mažas vaisiaus vandenų kiekis.

Mergaitėms ši liga diagnozuojama net kelis kartus dažniau nei berniukams. Viena iš galimų to priežasčių yra ta, jog gimimo metu padaugėja kraujyje cirkuliuojančių hormonų estrogenų ir relaksino, kurie didina sausgyslių elastingumą. Mergaičių organizmas šiems hormonams yra gerokai jautresnis.

Kaip ir kada diagnozuojama klubo sąnario displazija?

Gimusį kūdikį iškart apžiūri gydytojas neonatologas, įvertindamas jo klubo sąnarių būklę. Įtarus klubo sąnarių displaziją, naujagimis skubiai nukreipiamas gydytojo ortopedo konsultacijai.

Gydytojas įvertina klubų atitraukimą nuo vidurinės plokštumos, pavyzdžiui, iki 2 mėn. amžiaus kūdikio klubų sąnariai turėtų atsitraukti iki 90 laipsnių, o vyresnio nei 2 mėn. mažylio klubai turėtų atsitraukti iki 65 kaipsnių. 

Nustatoma, kokia yra kūdikio šlaunų ar sėdmenų raukšlių asimetrija. Ji būdinga ne tik naujagimiams su klubų displazija ar kita ortopedine patologija, bet ir visiškai sveikiems kūdikiams. Prireikus atliekamai rentgenologinis bei ultragarso tyrimai.

Kaip ši patologija gydoma?

Patariama kuo anksčiau diagnozuoti vaiko sutrikusio klubo sąnario formavimąsi ir pradėti gydymą, nes kuo anksčiau diagnozuojama ši patologija (geriausia naujagimystėje), tuo mažesnė tikimybė, kad atsiras su tuo susijusių sveikatos problemų vyresniame amžiuje. 

Todėl tėvai turėtų būti budrūs, stebėdami kūdikio vystymąsi. Jei, pavyzdžiui, bandant praskėsti sulenktas per kelius mažylio kojytės jos prasiskečia nevienodai, jau reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistus. Medikai tai vadina „ribotu kojyčių atvedimu“.

Kalbant apie patologijos gydymą, naudojamos ortopedinės pagalvėlės, kurios vaikučiui padeda palaikyti per klubo sąnarį sulenktą ir pakreiptą į šoną koją taip, kad šlaunikaulio galvutė ir gūžduobė turėtų tinkamą kontaktą. Jų prireikia iki tol, kol visi tyrimai pasiekia normos ribas.

Taip pat neretai atliekamas uždaras arba atviras klubo sąnario atstatymas.


Paskutinė atnaujinimo data 2022-07-26

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai